Kategorie

Surmie - Katalpy (Catalpa)

( ilość produktów: 1 )

Surmie – Katalpy (Catalpa) to drzewa z rodziny bignoniowatych, które doskonale sprawdzają się zarówno w nasadzenia miejskich jak i przydomowych. W zależności od gatunku mogą osiągać od 5 do nawet 10 metrów wysokości. Doskonałej jakości sadzonki, również szczepione na pniu, znajdą Państwo w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. Są niewątpliwą wizytówką ogrodu, a niektóre odmiany mogą latem odstraszać komary.


Surmie wywodzą się z Ameryki Północnej i Azji. Charakterystyczny kulisty pokrój stanowi ich niewątpliwy walor. Mają duże, sercowate liście, które w zależności od odmiany mają żółto-złocisty lub jasnozielony kolor. Warto podkreślić, że bardziej żółta barwa ulistnienia występuje u okazów młodych. Surmie należy przycinać. Dzięki temu nadaje się im odpowiedni kształt i pomaga w zagęszczeniu kulistej korony. Należy zwrócić uwagę na fakt, że liście pojawiają się dopiero w maju, zatem dość późno, a jesienią przebarwiają się i opadają. Niewątpliwy walor dekoracyjny w przypadku surmii stanowią kwiaty, które rozwijają się w lipcu. Tworzą wiechowate kwiatostany, które są niezwykle miododajne. Mają biały lub żółty kolor, postrzępione brzegi, a dodatkowo nakrapiany żółtymi i różowymi plamkami środek. Ponadto surmie posiadają długie, strąkowe owoce, które mają swój urok, a w przypadku niektórych odmian mogą zdobić drzewa nawet do wiosny.


Dla surmii należy znaleźć odpowiednie stanowisko, pamiętając, że ukorzenionego drzewa nie można już przesadzać. Preferują glebę wilgotną, jednak nie są wymagające co do jej odczynu. Dobrze rozwijają się w zasadowej, obojętnej, a także lekko kwaśnej. Przede wszystkim gleba powinna być przepuszczalna, dlatego piaszczystą i jałową należy wzbogacić ziemią ogrodniczą i kompostem przed posadzeniem drzew. Bardzo istotne znaczenie ma również to, by miejsce nasadzenia było osłonięte od wiatru. Młode okazy są dość wiotkie, dlatego pod jego wpływem mogą się łamać. Oczywiście można stosować także palikowanie w pierwszym okresie wzrostu.


Z czasem surmie zyskują mrozoodporność, jednak młode rośliny należy chronić przed ujemną temperaturą. Najlepiej sprawdzają się słomiane maty lub agrowłóknina, którymi należy osłonić pień. Pielęgnacja katalp nie jest czasochłonna. Trzeba jednak pamiętać, że przycinając roślinę należy uważać, by jej nie uszkodzić. Wtedy jest bowiem bardziej narażona na choroby grzybowe, które powodują zamieranie pędów. Bardzo istotne jest również nawadnianie młodych roślin, jak również tych starszych w okresach suszy. Surmie nie tolerują przesuszonej gleby, zatem należy o to zadbać. Na wiosnę warto również pamiętać o nawożeniu. Należy wiedzieć, że nie trzeba go przeprowadzać rokrocznie. Wystarczy przed posadzeniem, a później co 3 lata. Stosuje się nawozy wieloskładnikowe i długodziałające. Wpływa to niezwykle pozytywnie na wzrost i kwitnienie. Można zasilać katalpy również kompostem. Jesienią trzeba wygrabić wszystkie opadłe liście, gdyż ich pozostawienie spowodowałoby szybkie rozprzestrzenienie się chorób grzybowych.


Warto wiedzieć, że katalpy bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza. Dobrze jest zatem sadzić je w środowisku miejskim, nie tylko w parkach, ale również przydomowych ogrodach. Oczywiście należy pamiętać, że drzewo potrzebuje sporo miejsca, gdyż nie tylko rośnie w górę, ale również jest bardzo rozłożyste i jego szerokość może sięgać 8 metrów. Wybierając odmianę Nana można cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie, gdyż woń kwiatów surmii jest naturalnym odstraszaczem komarów. Ta odmiana ma również nieco mniej rozłożystą koronę, która jest szeroka na ok. 5 metrów. Może dawać doskonały cień w okresie letnim, dlatego warto sadzić ją blisko tarasu. Sprawdzi się jako soliter. Pod jej koroną zasadzą Państwo byliny i płożące się krzewy. Rzecz jasna, ze względu na jej rozłożystość, trzeba w tym przypadku wybierać cieniolubne. Mogą sprawdzić się turzyce, ale również funkie, które będą niezwykle dobrze się komponować ze względu na podobny, sercowaty kształt liści. Dobrym wyborem będą też tawułki. Te ostatnie ze względu na soczyste kolory doskonale prezentują się pod odmianami niekwitnącymi, szczepionymi na pniu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel