Kategorie

Robinie (Robinia)

( ilość produktów: 2 )

Robinie (Robinia) to rośliny należące do rodziny bobowatych, zarówno drzewa, jak i krzewy, które posiadają luźny, zwisający pokrój i kwitną późną wiosną. Jeśli szukają Państwo sadzonek odpornych na warunki atmosferyczne, a także gatunków łatwych w pielęgnacji, to te z rodzaju Robinia, dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL są doskonałym wyborem. Dzięki nim można upiększyć duży ogród, skwer i park. Ze względu na szybki wzrost górują nad ogrodem. W dobrych warunkach mogą przeżyć nawet 200 lat, dlatego chcąc posadzić drzewa na pokolenia, warto w nie zainwestować.


Wśród rodzaju Robinia można wyróżnić ponad 20 gatunków drzew i krzewów. Łączy je nieregularne ulistnienie. Robinia akacjowa posiada długie i wiotkie nieparzystopierzaste liście, które tworzą drobne listki, ułożone po kilkanaście sztuk. Na jesień przebarwiają się i padają z drzew. Największą atrakcją tych roślin, niezależnie od gatunku są groniaste kwiaty. W przypadku robinii akacjowej są białe lub biało-żółte. Z kolei robinia szczeciniasta ma jasnoróżowe drobne kwiaty, zwisające z pędów. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca. Robinie to gatunek miododajny, a ich kwiaty są wykorzystywane do mieszanek ziołowych, które mają wspomagać zwalczanie dolegliwości związanych z zapaleniem pęcherza moczowego czy chorobami nerek. Należy je suszyć w temperaturze ok. 30 stopni. Warto przy tym podkreślić, że nasiona, liście, a nawet kora są trujące, zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt i nie nadają się do naparów. Owoce nie są zbyt atrakcyjne, gdyż mają brunatny kolor i podłużny kształt, jednak mimo wszystko mają swój nieco egzotyczny urok. Strąki owocowe pozostają na roślinie najdłużej.


Robinie są bardzo łatwe w uprawie. Oczywiście po zakupieniu sadzonek trzeba im znaleźć odpowiednie stanowisko. Najlepiej rozwijają się na słonecznym, ewentualnie w półcieniu. Trzeba pamiętać, by sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru, ze względu na wiotkie pędy. Szczególnie robinia akacjowa jest odporna na warunki glebowe i radzi sobie zarówno w glebie suchej, jak i bardziej gliniastej. Oczywiście w tej drugiej będzie się słabiej i wolniej rozwijać, dlatego lepiej wybrać umiarkowanie wilgotną. Trzeba również uważać na możliwość pojawienia się chorób, które objawiają się zmianą zabarwienia liści i pojawieniem się na nich plam. W glebie piaszczystej robinie zapuszczają korzenie nawet do 3 metrów głębokości, z kolei w piaszczysto-gliniastej rozrastają się bardziej płasko. Robinie akacjowe mogą dorastać nawet do 15 metrów wysokości, a szczeciniaste – do 3 metrów. Gatunek akacjowy posiada drobne ciernie, natomiast szczecinowaty – czerwoną szczecinę, od której wziął swoją nazwę.


Przed posadzeniem robinii należy jej bryłę korzeniową zanurzyć w wodzie. W wykopanym dołku ziemię trzeba zmieszać z kompostem. Po posadzeniu i przysypaniu warstwą ziemi drzewo obficie się podlewa. Taką pielęgnację kontynuuje się w pierwszym okresie wzrostu. Młode okazy można, a nawet trzeba palikować ze względu na ich wiotkość. Starsze drzewa, które wytworzyły wystarczająco silny system korzeniowy radzą sobie nawet w okresie suszy.


Robinie w naturalnych warunkach występują we wschodniej części Ameryki Północnej. Do Europy zostały sprowadzone już w XVII wieku przez Jeana Robina i to właśnie od jego nazwiska wzięła się ich nazwa. Warto wiedzieć, że są gatunkami całkowicie mrozoodpornymi i dobrze radzą sobie w klimacie umiarkowanym. W przypadku młodych okazów może dochodzić do uszkodzenia pędów z powodu niskiej temperatury, jednak roślina ma zdolność szybkiej regeneracji. Robinie można rozmnażać poprzez wiosenny wysiew nasion, które uprzednio muszą być wymoczone i sparzone.


Robinie nadają się do formowania. Szczególnie dobrze prezentują robinie posadzone w alejkach, przycięte w kuliste korony. Nie można zapomnieć również o nawożeniu. Zasilanie nawozem wieloskładnikowym jest bardzo potrzebne. Warto jednocześnie podkreślić, że robinie wzbogacają glebę w azot. Zatem sprawiają, że można sadzić inne rośliny na bardziej jałowej ziemi. W towarzystwie robinii najlepiej sprawdzają się cieniolubne, gdyż z czasem korona będzie zasłaniała dostęp do promieni słonecznych. Wśród nich można wybrać trzmielinę, hosty, a także brunnerę wielkolistną. Nadają się również do rekultywacji terenów poprzemysłowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel