Kategorie

Pigwowce (Chaenomeles)

( ilość produktów: 3 )

Pigwowce (Chaenomeles) to krzewy pochodzące z Japonii, a także Chin i Tybetu, które bardzo dobrze się ukorzeniają i mają niewątpliwe walory dekoracyjne. Jeśli szukają Państwo roślin, które ozdobią ogród nie tylko kwiatami, ale również aromatycznymi, jadalnymi owocami, o właściwościach prozdrowotnych, to pigwowiec japoński, okazały lub wspaniały jest doskonałym wyborem. Można go uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w dużej donicy na balkonie lub tarasie, co również jest ogromną zaletą. W naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo odmiany, które mogą zdobić ogród przez cały rok.


Pigwowce występują w dwóch podstawowych gatunkach, wywodzących się z Azji, natomiast pigwowiec wspaniały jest mieszańcem obydwu. Wszystkie te rośliny łączy duża tolerancja, jeśli chodzi o uprawę. Nie są bardzo wymagające, choć oczywiście pewne czynności należy wykonywać, zwłaszcza, jeśli co roku chcemy cieszyć z obfitego owocowania. Pigwowiec może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Oczywiście z racji tego, że obficie kwitnie i owocuje lepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę ogrodową. Nie ma co do niej szczególnych wymagań, choć oczywiście najlepiej dla jego rozwoju, by była to gleba żyzna. Istotne znaczenie ma fakt, aby nie miała zasadowego odczynu. Wszystkie inne wartości PH dobrze toleruje.


Generalnie pigwowce mają rozłożysty pokrój i w zależności od odmiany mogą osiągać większy lub mniejszy wzrost. Średnio dorastają do metra wysokości, choć pigwowiec okazały może osiągnąć nawet do dwóch metrów po wielu latach. Zwykle jednak rosną bardziej w szerz niż wzdłuż. Mogą osiągać nawet 1,5 metra szerokości, zatem poszczególne sadzonki muszą być oddalone od siebie przynajmniej o metr. Ponieważ mają gęsty pokrój dobrze nadają się np. na żywopłoty. Po posadzeniu należy pamiętać o ich radykalnym skróceniu, co pobudzi je do wzrostu. Po pewnym czasie wiosną pokrywają się drobnymi jajowatymi, zielonymi liśćmi. Zwykle na przełomie kwietnia i maja, a w przypadku niektórych odmian marca i kwietnia pojawiają się okazałe pięciopłatkowe kwiaty. Ich barwa może być różna, od białej, przez pomarańczową aż do czerwonej.


Jesienią pigwowce tracą swoje liście, jednak co ciekawe owoce, które pojawiają się na nich zwykle we wrześniu lub październiku mogą przetrwać całą zimą, jeśli wcześniej nie zostaną zebrane. Mają zaokrąglony, lekko wydłużony kształt i żółtą barwę. W przypadku odmiany Sergentii charakterystyczne dla nich są także czerwone rumieńce na skórce. Kiedy osiągną dojrzałość można zbierać je na pyszne przetwory, np. konfitury i dżemy. Sprawdzają się także na nalewki i wina. Są bardzo kwaśne i nie nadają się do jedzenia na surowo, a jedynie po obróbce termicznej. W postaci surowej mogą być jedynie dodatkiem do soków czy herbaty, zastępując cytrynę. Owoce pigwowca mają mnóstwo witaminy C. Ich spożywanie pomaga obniżać zbyt wysokie ciśnienie. Oczywiście doskonale wzmacniają odporność, jak na jesienne dary natury przystało. Do zbiorów należy odpowiednio się przygotować, gdyż krzewy w całości gęsto pokryte są kolcami.


Jeśli dopiero zakłada się ogród i szuka się gatunków łatwych w uprawie, to zdecydowanie pigwowiec może się sprawdzić. Nie wymaga właściwie pielęgnacji. Dobrze znosi suszę i potrafi radzić sobie w takich warunkach, choć oczywiście w przypadku przedłużających się okresów bezdeszczowych, jak każdą roślinę, należy go podlać. Na wiosnę po okresie kwitnienia zalecane jest jego przycinanie. W ramach tej czynności należy pozbyć się suchych i zbyt zagęszczających krzew gałęzi. Z pigwowców można stworzyć naturalistyczny żywopłot, ale sprawdzą się również do nasadzeń w ogródku skalnym, a nawet w obrębie rabat. Dobrze czuje się w kwaśnym środowisku, dlatego można sadzić go z wrzoścami czy różanecznikami. Świetnie prezentuje się także jako soliter. Choć jest mrozoodporny, warto młode pędy okrywać na zimę. Jego owoce mogą pełnić funkcję dekoracyjną i przetrwać aż do wiosny.


Warto zauważyć, że pigwowce doskonale nadają się do wielu ogrodów, a w szczególności tych urządzanych w stylu japońskim. W tym przypadku warto wybrać odmianę Sergentii o pomarańczowych kwiatach, która doskonale skomponuje się z pierisami, a także azaliami.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel