Kategorie

Pierisy (Pieris)

( ilość produktów: 1 )

Pierisy (Pieris) to piękne krzewy ozdobne, które występują w 7 gatunkach. Najbardziej popularne są pierisy japońskie w różnych odmianach. Są niewątpliwym walorem dekoracyjnym zarówno skweru, jak i przydomowego ogrodu. Pomimo tego, że ich pielęgnacji trzeba poświęcić nieco czasu, to warto w nie zainwestować, gdyż odwdzięczają się pięknym pokrojem z lancetowatymi, skórzanymi liśćmi i bogatym ukwieceniem w okresie wiosny. Jeśli chcą Państwo stworzyć ogród w stylu japońskim lub naturalistycznym, to rekomendujemy sadzonki pierisów dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL.


Warto wiedzieć, że krzewy ozdobne z rodzaju pierisów charakteryzują się bardzo wolnym wzrostem. Nie osiągają również spektakularnych rozmiarów, najczęściej ok. metr wysokości. W naturalnych warunkach w Japonii, czy Ameryce Północnej krzewy te mogą osiągać nawet 4 metry, jednak w Polskim klimacie nie więcej niż dwa. Liście są podłużne, lśniące i skupione na głównym pędzie. Mogą osiągać do 15 cm długości i rozszerzają się ku górze, a także rosną rozłożyście, jeden obok drugiego. Cechą wyróżniającą pierisy jest to, że ich liście przebarwiają się już od wiosny aż do późnej jesieni. Młode najczęściej mają kolor czerwony lub szkarłatny, albo jasnozielony, z kolei starsze stają się ciemnozielone lub brązowieją. Mimo, że jest to krzew liściasty to nie zrzuca swojej pokrywy na zimę, jego wegetacja zwalnia, ale nie jest uśpiona. Z tego powodu wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Oczywiście należy zwrócić uwagę jeszcze na inny walor pierisów, a mianowicie gęste, dzwonkowate kwiatostany, zebrane w grona, które pojawiają się już w kwietniu i utrzymują się na krzewie przez wiele tygodni. Najczęściej są białe lub kremowe, ale mogą przybierać również barwę różową. Są drobne, jednak roztaczają piękną woń i stanowią niewątpliwą dekorację pierisów.


Pierisy potrzebują odpowiedniego stanowiska osłoniętego od wiatru, a także najlepiej półcienistego. Mogą rozwijać się na słonecznym stanowisku, pod warunkiem, że są regularnie podlewane. Preferują glebę próchniczą, dlatego ogrodową należy wzbogacić o kompost i ściółkę z drzew iglastych. Świetnie nada się również torf. Chodzi o to by ziemia, gdzie rosną pierisy miała odczyn lekko kwaśny lub kwaśny. Najbardziej preferują bowiem PH 4,5 do 5,5. Istotne znaczenie ma fakt, że potrzebują stale wilgotnego stanowiska, stąd dodatek ściółki jest tutaj niezbędny. Przy sadzeniu należy wykopać dół o szerokości ok. 80 cm i głębokości 50 cm, a po nim obsypać miejsce korą sosnową. Zapobiega ona nie tylko parowaniu wody, której odpowiedni poziom jest konieczny, by pierisy mogły się prawidłowo rozwijać, ale również chroni przed rozrastaniem się chwastów. Przyczyną wybierania półcienistych stanowisk dla tych krzewów jest również fakt, że w przypadku ostrego słońca liście narażone są na porażenie i pojawienie się na nich brązowych plam. Należy je regularnie podlewać w okresie suszy nie tylko latem, ale również zimą, gdy ziemia odmarznie. Oczywiście na zimę należy okrywać je również torfem i agrowłókniną, gdyż wiele odmian nie jest całkowicie mrozoodpornych.

Przy pielęgnacji pierisów należy pamiętać również o regularnym nawożeniu. Ponieważ należą do rodziny wrzosowatych, należy zastosować nawóz właśnie do takich kwiatów i krzewów. Po raz pierwszy najlepiej zasilać roślinę na początku okresu wegetacji, czyli wczesną wiosną, a później mniej więcej w czerwcu. Te krzewy ozdobne wymagają także regularnego przycinania. Należy wiosną usuwać pozostałe po zimie przemarznięte pędy, a także długie i słabo ulistnione. Ponadto pieris trzeba ogławiać, kiedy jego kwiatostany przekwitają.


Pierisy są dość odporne na choroby. Jednak mogą zaatakować je choroby grzybowe. Jeśli na liściach pojawi się biały nalot, należy ściąć cały pęd i użyć środka grzybobójczego. Należy dbać także o utrzymywanie odpowiedniego PH gleby, gdyż zbyt wysokie jest powodem zapadania tych krzewów na chlorozę.


Choć pierisy wymagają wielu czynności pielęgnacyjnych, to ich zalety dekoracyjne i fakt, że upiększają ogród przez cały rok zdecydowanie przewyższają ewentualne niedogodności. Warto sadzić je w towarzystwie wrzośców, azalii japońskich i różaneczników. Będą doskonale prezentować się również jako solitery. Można wybierać je także do ogródków skalnych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel