Kategorie

Pięknotki (Callicarpa)

( ilość produktów: 1 )

Pięknotki (Callicarpa) to dorastające nawet do ponad dwóch metrów krzewy ogrodowe, których dekoracyjność można docenić jesienią. Jeśli szukają Państwo krzewów do uzupełniania rabat, aby ogród cieszył oczy również wtedy, gdy większość roślin przygotowuje się do zimy, to rekomendujemy pięknotki dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. To gwarancja zadowolenia i nietuzinkowa ozdoba każdego ogrodu, ze względu na niespotykaną fioletową barwę dekoracyjnych owoców, które zdobią roślinę aż do pierwszych przymrozków.


Pięknotki, czyli kalikarpy wymagają słonecznego stanowiska. Zatem należy im zapewnić odpowiednią dawkę promieni słońca, ale jednocześnie ochronić je przed wietrzną pogodą. Stąd miejsce powinno być również osłonięte. Gleba dla pięknotek musi być próchnicza i przepuszczalna, najlepiej o odczynie kwaśnym do obojętnego. Zatem jałową glebę należy wzbogacić ściółką lub torfem przed jej posadzeniem. Jak w przypadku wszystkich roślin kwasolubnych, istotne znaczenie ma również stale wilgotna gleba, zatem nie należy doprowadzać do przesuszania bryły korzeniowej. Najlepiej obsypać ją korą sosnową, która rozkładając się jednocześnie zapewnia dawkę składników odżywczych. Regularnie dostarczane minerały są niezbędne, aby pięknotki nie gubiły zawiązków owoców, które stanowią ich główny walor dekoracyjny. Zatem należy nawozić je od marca aż do lipca, co miesiąc.


Najbardziej popularnym gatunkiem pięknotki jest Bodiniera, a odmianą Profusion. Krzewy pięknotki Bodiniera zachwycają nie tylko okrągłymi, liliowo-fioletowymi owocami pojawiającymi się w październiku w gęstych okrągłych gronach, ale również przebarwiającymi się liśćmi. Młode mogą być szkarłatne, a potem przebarwiać się na, ciemną zieleń, żółć lub purpurę. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ich kształt, jajowato-lancetowaty z wyraźnymi ząbkami na brzegach. Ponadto warto nadmienić, że młode liście pokryte są delikatnym meszkiem, natomiast starsze są gładkie. W przypadku Profusion zielone liście przebarwiają się na żółto, co stanowi doskonały kontrast dla owoców. Oczywiście koniec końców na pędach pozostają jedynie te ostatnie i cieszą oczy aż do większych przymrozków. Najczęściej zdobią ogród aż do Świąt Bożego Narodzenia.


Ponieważ pięknotki są wrażliwe na mróz wymagają odpowiedniego okrycia na zimę. Można stosować słomiane maty, albo czarną grubą agrowłókninę. W miejscach, gdzie zimy są łagodniejsze np. na dolnym Śląsku można stosować kopczyki z torfu i okrycie ściółką drzewną bryły korzeniowej. Z kolei kiedy nadchodzą większe przymrozki warto w zanadrzu mieć agrowłókninę. Zwłaszcza młode pięknotki, do 2-3 lat od posadzenia wymagają solidnej osłony.


W pielęgnacji kalikarpów nie można zapomnieć o przycinaniu. Stosuje się je tuż po posadzeniu rośliny. Wtedy ścina się ją radykalnie, nad 2 lub 3 oczkiem. W kolejnym roku cięcie jest już nieco mniejsze, gdyż pędy skraca się o połowę. Później przycinanie ma już charakter kosmetyczny. Zatem wycina się wiosną pędy przemarznięte, suche, połamane, a także te, które zaatakowane zostały przez choroby, np. grzybowe. W takiej sytuacji niezbędny jest środek grzybobójczy. Nie trzeba obawiać się, że przez przycinanie owoce się nie pojawią, gdyż pięknotki owocują na pędach jednorocznych.


Warto wiedzieć, że pięknotki nadają się również do uprawy pojemnikowej na tarasie lub balkonie. Sprawdzi się ona zwłaszcza w tych rejonach, gdzie zimy są bardzo srogie, czyli głównie w północno-wschodniej Polsce. W tym przypadku trzeba oczywiście pamiętać, by zapewnić im schronienie w pomieszczeniu na zimę.


Należy zwrócić uwagę na fakt, że pięknotka może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Nadaje się do formowania luźnych żywopłotów. Będzie pięknie prezentować się jako soliter. Uświetni również ogródek skalny. Ze względu na jej preferencje co do gleby i stanowiska, warto sadzić ją w towarzystwie roślin kwasolubnych. Można wybrać rośliny z tej samej rodziny, czyli werbenowate. Jeśli chce się zadbać o intensywne owocowanie warto posadzić dwie pięknotki obok siebie, dzięki czemu możliwe będzie zapylenie krzyżowe. Ich owocowe pędy można obcinać do suchych bukietów, którymi ozdabia się dom w okresie jesienno-zimowym. Będą doskonałym wyborem do naturalistycznych ogrodów, razem z pierisami i pigwowcami.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel