Kategorie

Pięciorniki (Potentilla)

( ilość produktów: 7 )

Pięciorniki (Potentilla) w naturze występują jako drobne dorastające do około metra wysokości byliny, porastają łąki, a także rejony Himalajów. Do uprawy wykorzystuję się najczęściej pięciorniki krzewiaste, które występują w kilkudziesięciu odmianach. Jeśli chcą Państwo zasadzić w swoim ogrodzie niewielkie krzewy kwitnące, o niedużych wymaganiach, to wybór tych roślin, dostępnych w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL będzie doskonały. Ich największą zaletą jest różnorodność zastosowania w ogrodzie.


Pięciornik krzewiasty nie ma dużych wymagań glebowych. Może rosnąć na glebie piaszczystej, czyli stosunkowo mało żyznej, a także piaszczysto-gliniastej. Istotny jest fakt, że te rośliny nie lubią zbyt wilgotnych, stojących w wodzie gleb, a także tych niezwykle ciężkich, gliniastych. Dlatego w uprawie pięciornika należy pamiętać, by nie podlewać go, jeśli nie zajdzie taka konieczność. Należy wiedzieć, że jest niezwykle odporny na panujące warunki atmosferyczne, zarówno suszę, jak i mróz. Najlepszym stanowiskiem dla tych krzewinek jest to znajdujące się w pełnym słońcu, choć mogą się rozwijać również w półcieniu, zwłaszcza odmiany, czerwone lub różowe. Ponadto trzeba wiedzieć, że gleba dla tych roślin powinna mieć odczyn od 4,5-6,5 PH. Nie powinna być zasobna w wapń, gdyż to powoduje żółknięcie liści, a także rozwój chorób.


Dużą zaletą tych krzewów są ich niewielkie wymagania uprawowe. Są niezwykle odporne na zanieczyszczenia, dlatego nadają się do nasadzeń w warunkach miejskich i przy drogach. Właściwie nie potrzebują nawozów i wystarczy im uniwersalny, którym zasilane są wczesną wiosną przed okresem kwitnienia, które jest wyjątkowo długie i może trwać od maja aż do października, w zależności od odmiany. Na jego intensywność wpływa przycinanie. Te krzewy świetnie się do niego nadają. Ponieważ w pierwszych latach mogą przyrastać nawet 35 cm rocznie, to cięcie przeprowadza się przed każdym okresem wegetacji. Warto wiedzieć, że wpływa ono na zdrowie rośliny. Sadząc roślinę wczesną jesienią należy pamiętać o tym, by usunąć wszystkie cienkie i łamliwe gałązki, a każdego kolejnego roku również przekwitłe kwiaty. Dzięki temu może odwdzięczyć się bujnym kwitnieniem. Rośliny przycinane będą kwitły mniej obficie, jednak zachwycał będzie ich pokrój. Można je formować w okrągłe krzewinki, które świetnie sprawdzają się w przypadku nasadzeń szpalerowych. Doskonale sprawdzą się również w roli niskich żywopłotów. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie pięciorników krzewiastych. Można wybierać je do nasadzeń pojedynczych. Doskonale uzupełnią też wolne przestrzenie na rabatach. Świetnie sprawdzą się również do skalnych ogrodów. Warto pamiętać, że najlepiej czują się w glebie lekko kwaśnej do zasadowej i należy dbać o utrzymywanie takiego odczynu.

Jest wiele odmian pięciorników krzewiastych, a spośród nich można wybrać piękne odmiany żółte, takie jak Goldfinger, którego kwiaty mają nawet 5 cm średnicy. Ciekawym wyborem może być także Floppy Disk o rozłożystych różowych kwiatach, który pięknie skomponuje się z posadzoną obok lawendą bądź pomarańczowy Orangeade. Niewątpliwie ogród wzbogacony o te krzewy staje się barwniejszy i ten stan utrzymuje się aż do października. Można je uprawiać w towarzystwie berberysów i roślin iglastych.


Pięciorniki najlepiej sadzić w rozstawie 80x80, zapewniając im optymalną ilość miejsca do wzrostu. Ponieważ rozkrzewiają się dość silnie, nie pozostawiają miejsca do rozwoju dla chwastów, co niewątpliwie jest dużą zaletą. Ponadto są bardzo odporne na choroby grzybowe np. mączniaka. Ze względu na niewielki rozmiar pięciorniki krzewiaste można uprawiać również w doniczkach i formować jak drzewka bonsai. Przyozdobią w ten sposób zarówno taras, jak i balkon. Dodatkowo bardzo łatwo jest ją rozmnażać. Wystarczą do tego pozyskane latem sadzonki wierzołkowe, które ukorzenia się w doniczkach, a w następnym roku wysadza na właściwe dla nich stanowisko. Do rozmnażania nadają się również pędy zdrewniałe, które należy zadołować. Sadzi się je wiosną, jednak na docelowe miejsce trafiają dopiero po roku.


Wybór pięciorników krzewiastych do ogrodu, na balkon czy taras daje ogromne korzyści. Przede wszystkim są to walory estetyczne, ale również skuteczniejsza walka z chwastami. Łatwość w uprawie sprawia, że polecamy je również dla początkujących ogrodników.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel