Kategorie

Perowskie (Perovskia)

( ilość produktów: 2 )

Perowskie (Perovskia) to piękne podkrzewy, czyli forma pomiędzy krzewem a byliną, które mogą ozdobić ogrody długimi cienkimi łodygami z niewielkimi srebrzystoszarymi listkami, a także bujnymi rurkowatymi kwiatostanami w kolorze fioletowym. W ofercie naszego sklepu EUROOGROD.COM.PL mogą Państwo nabyć te urokliwe miododajne rośliny, które są doskonałą alternatywą dla lawendy, zwłaszcza dla tych którzy preferują bujnie rosnące byliny.


Do rodzaju Perovskia należy od 7 do 12 gatunków. W środowisku naturalnym występują one w Azji, np. w Chinach i Afganistanie, ale także w trudnych warunkach klimatycznych w Himalajach. Na skalę handlową najczęściej uprawiana jest Perowskia łobodolistna. Jako, że jest podkrzewem to jej dolna część drewnieje. Zazwyczaj osiąga wysokość od 80 do 150 cm, tworząc zbite karpy. Warto zwrócić uwagę na jej niezwykle piękne liście o jajowatym kształcie. Są one także pierzasto podzielone. Kwiatostanem jest wiecha, która osiąga do 40 cm. Roślina ta kwitnie od lipca do września.


Perowskia najlepiej rośnie w podłożu torfowym. Tutaj ważne, aby miało ono niską zawartość gliny, na poziomie 15-30%. Powinien także znajdować się tam rozluźniający materiał typu piasek, jednak jego ilość nie może przekraczać 20%. Odczyn PH gleby powinien wynosić od 5,8 do 6,2. Można także do podłoża dodać nawozu wieloskładnikowego, najlepiej takiego o spowolnionym działaniu, ale koniecznie musi on w swoim składzie posiadać żelazo i mikroelementy. Na samym początku, gdy okazy są bardzo młode, można jeszcze dodatkowo stosować nawozy wieloskładnikowe w dawce od 75 do 100 ppm.


W zależności od odmiany ta roślina może być rozmnażana z siewu albo poprzez sadzonki pędowe. W przypadku pierwszego rozwiązania konieczna jest zgoda hodowcy. Termin siewu rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Dla wzmocnienia kiełków i ich równomiernego wzrostu, warto zdecydować się na kilkutygodniowe przemrażanie. Temperatura podłoża powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. Dopiero, gdy pojawią się liście temperaturę trzeba obniżyć do około 13 stopni, jednak nie więcej niż 18. Należy także zmniejszać wilgotność gleby. Aby perowskia wzrastała prawidłowo konieczny jest stały dostęp do światła. Stanowisko dla tej rośliny powinno znajdować się w słońcu, ale jednocześnie być osłonięte od wiatru, ze względu na jej wiotkość, a w zimie przemarzanie. W związku z tym, że nie jest całkowicie mrozoodporna, należy okrywać ją na zimę. Do tego celu można stosować agrowłókninę, a także gałązki drzew iglastych. Ponadto warto osłonić system korzeniowy, tworząc kopczyk z kompostu, który będzie można rozplantować wiosną i zapewnić roślinie składniki odżywcze.


Perowskie doskonale nadają się do sadzenia na rabatach, a także w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach. Są niezwykle miododajne, co jest ich dodatkowym walorem. W związku tym przyciągają również motyle i pszczoły. Są doskonałym uzupełnieniem rabat słonecznych, a dzięki swojej formie świetnie komponują się z różnymi trawami ozdobnymi, np. rozplenicą japońską, bądź turzycą. Tworzy ładne kępy. Pomimo swoich rozmiarów nie przytłaczają ogrodu i nadają mu niezwykle estetyczny charakter. Można z nich tworzyć również suche bukiety, a także uprawiać w doniczkach. Warto zauważyć, że do bujnego kwitnienia rośliny te potrzebują wiosennego radykalnego przycinania, gdyż wzrastają na pędach jednorocznych. W czasie wegetacji należy również usuwać słabe i zniszczone pędy. Perowskie dobrze znoszą susze i pobierają wodę z głębokich warstw gleby, dlatego ich podlewanie powinno odbywać się jedynie w przypadku przedłużających się upałów. Jednak roślina potrafi je przetrwać, gdyż w warunkach naturalnych występuje również na stepach.


Perowskie występują w wielu odmianach, które różnią się od siebie wysokością i szerokością. Jedną z najmniejszych jest Crazy Blue, która posiada ciemnoniebieskie kwiaty i szarozielone liście. Do niewielkich odmian można zaliczyć również Blue Steel. Z kolei znaczne rozmiary osiąga Rocketman, która może mieć wysokość nawet 75 cm czy też Filigran, która dorasta do 90 cm. Niewątpliwie perowskia obok lawendy jest doskonałym wyborem do naturalistycznych ogrodów, np. tych w stylu angielskim lub holenderskim. Posadzona w donicach, może ozdobić także taras lub balkon.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel