Kategorie

Pęcherznice (Physocarpus)

( ilość produktów: 6 )

Pęcherznice (Physocarpus) to krzewy o niezwykle dekoracyjnym charakterze. Jeśli szukają Państwo roślin niezwykle odpornych na warunki atmosferyczne, a także łatwych w uprawie, które dodatkowo nie są chorowite, to rekomendujemy pęcherznice, dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. Warto podkreślić, że są odporne na zanieczyszczenia, dlatego doskonale sprawdzą się nawet posadzone przy drodze.


Pęcherznice mogą mieć żółtawe bądź też czerwone liście. Są niewymagające, dzięki temu nadają się nawet dla niedoświadczonych ogrodników. W warunkach naturalnych występują w Ameryce Północnej, a także w północno-wschodniej Azji. Z kolei w Europie uprawa się tylko jeden gatunek, a dokładnie pochodzącą z Ameryki pęcherznicę physocarpus, zwaną także kalinolistną. Doskonale nadaje się ona do sadzenia w terenach miejskich. Kolejną jej zaletą jest fakt, iż przez cały okres wegetacji charakteryzuje się niezwykle ciekawymi walorami dekoracyjnymi. Osiągają od 2 do 3 metrów wysokości i szerokości, zatem jest również rozłożysta i rośnie bardzo szybko. Sztywne pędy zawsze wyrastają ze środka krzewu i dopiero po drugim roku uprawy rozgałęziają się i przechylają na boki. Liście są stosunkowo duże i osiągają nawet 7 cm długości. Te najmniejsze zawsze mają żółty kolor, który stopniowo przemienia się w zielony. Moc wybarwienia i intensywność zależy od stanowiska w jakim się znajdują i ich ekspozycji na słońce. Kwiaty pęcherznicy są w kolorze w białym, bądź też pudrowym i pojawiają się na przełomie maja i czerwca.


Krzewy pęcherznic są bardzo mało wymagające. Świetnie rosną nawet w słabych glebach ogrodowych. Są jednymi z najbardziej odpornych roślin zarówno na suszę, jak i mrozy. Warto wiedzieć, że te krzewy sporadycznie są atakowane przez szkodniki. Można je mocno przycinać, gdyż mają w sobie potencjał regeneracyjny. Ponadto co kilka lat należy wykonywać silne cięcie w celu ich odmłodzenia. Najbardziej intensywnie rosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, a także w półcieniu. Mogą wzrastać w glebach jałowych, przy czym najszybciej i najlepiej rozwijają się w tych żyznych. Nie trzeba również okrywać ich jesienią czy zimą, a w przypadku suszy nie wymagają mocnego i regularnego podlewania.


Pęcherznica kalinolistna świetnie sprawdza się w domowych ogrodach czy pasmach zieleni miejskiej. Krzewy mogą być tłem dla innych roślin albo stanowić centralny punkt w ogrodzie. Można z nawet tworzyć żywopłoty, które także są bardzo łatwe w utrzymaniu, przy tym świetnie prezentują się zarówno te formowane, jak i swobodnie rosnące. Tutaj należy wiedzieć, że decydując się na żywopłot nieformowany trzeba posiadać dużą przestrzeń w ogrodzie, gdyż zajmuje on sporo miejsca i znacząco rozrasta się na dużą szerokość. Z kolei w przypadku tych przycinanych pęcherznica ładnie się rozkrzewia. Jeżeli chce się wykonać właśnie taki żywopłot, należy przekopać ziemię dosyć głęboko. Konieczne jest też nawożenie obornikiem lub kompostem. Warto tę czynność wykonywać jesienią. Z kolei wiosną należy glebę spulchniać i użyźniać. Aby żywopłot rósł na powierzchni, która została na niego przeznaczona, należy wyznaczyć linię sadzenia. Rośliny, które posiadają bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy wystarczy sadzić w dołkach. Tutaj kluczowe znaczenie ma częste i intensywne podlewanie, jednak tylko do czasu przyjęcia się rośliny, gdyż później może powodować ono żółknięcie i zeschnięcie liści. Należy pamiętać, że jesienią trzeba sadzić pęcherznice tylko na glebach lekkich, od końca sierpnia. Z kolei wiosną można o tę roślinę uzupełniać ogród z glebą o gliniastej strukturze, czyli ciężką. W przypadku tych drugich niezbędne jest wykonanie drenażu. Sadzenie w doniczkach może odbywać się przez cały sezon wegetacyjny. Świetnie prezentują się również w nasadzeniach szpalerowych.

Pęcherznica występuje w wielu odmianach. Można wybrać kalinolistną Diabolo, która jest purpurowa. Luteus z kolei zachwycać będzie swoimi żółtymi liśćmi. Obie dorastają do ponad 2 metrów wysokości. Można także zdecydować się na odmianę Red Baron, która jest szczególnie atrakcyjna wizualnie. Białe kwiaty kontrastują z ciemnymi liśćmi. Najmniejsze są pęcherznice Little Angel Hoogi 016, a także Little Devil Donna May. Poza tym, że mają mniej niż metr wysokości, to ich liście również są dość krótkie. Pęcherznica sprawdzi się w naturalustycznych ogrodach, gdyż dobrze radzi sobie bez ingerencji w jej wzrost. Jednak formowanie sprawia, że można nawet posadzić ją w ogrodzie we francuskim stylu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel