Kategorie

Omżyny - Budleje (Buddleja)

( ilość produktów: 8 )

Omżyny (Budleje) to krzewy o pięknych, najczęściej wiechowatych kwiatostanach, choć bywają również odmiany o kulistym ukwieceniu. Jeśli są Państwo miłośnikami miododajnych krzewów, które wydzielają intensywny zapach ogarniający cały ogród, a w przypadku nasadzeń blisko domu pozwalają wpuścić woń również do środka, to omżyny są gatunkiem, na który warto postawić. Na uwagę zasługuje ich długie kwitnienie. Mogą stanowić zatem uzupełnienie dla krótko kwitnących roślin, np. cebulowych. Budleje, które znajdą Państwo w ofercie EUROOGROD.COM.PL to piękne krzewy, charakteryzujące się ukwieceniem w różnych barwach, które z łatwością dopasują Państwo do innych nasadzeń w przydomowym ogrodzie.


Omżyny to gatunek, który uwielbiają motyle. Zatem będąc ich wielbicielem i lubiąc obserwować rzadkie okazy koniecznie trzeba postawić w ogrodzie na te krzewy, które wabią je swoim intensywnym zapachem. Ponieważ można wybrać odmiany dorastające do 2-3 metrów o nieregularnym pokroju lub karłowate, to każdy może dopasować je do wybranej ogrodowej aranżacji. Omżyny to krzewy kwitnące, które uwielbiają słoneczne stanowisko, ewentualnie mogą rozwijać się również w miejscu lekko zacienionym. Jednak ze względu na bogate kwitnienie potrzebują sporej dawki promieni słonecznych. Ponieważ pędy są dość wiotkie, to owo stanowisko powinno być także osłonięte od wiatru. Omżyny nie są roślinami mrozoodpornymi, dlatego należy okrywać je na zimę. Okrywanie włókniną dotyczy głównie młodych okazów, w przypadku starszych wystarczy ochrona korzeni przed przemarzaniem. Zatem należy usypać ok. 30 cm kopczyk ziemi, bądź taką samą warstwę torfu lub kory. Takie zabezpieczenie chroni przed nadmierną utratą składników odżywczych, niezbędnych do kwitnienia w kolejnym roku.


Budleje nie są wymagające, jeśli chodzi o rodzaj gleby, w którym przychodzi im wzrastać. Ważne jest jednak, aby wybrane stanowisko było dla nich tym docelowym, gdyż nie lubią przesadzania. Zatem należy wybrać je starannie. Świetnie mogą prezentować się jako soltiery na środku ogrodu. Ze względu na ukwiecenie, którym można cieszyć się zwykle od lipca do września, a w przypadku niektórych odmian nawet do października, stanowią ciekawe uzupełnienie dla całorocznych bylin ogrodowych, a także wypełniają estetyczną lukę po kwitnących bardzo krótko roślinach, dlatego warto sadzić je także blisko rabat lub w ogródkach skalnych. Jeśli chodzi o zasady sadzenia krzewu omżyny, to należy pozostawić mu mniej więcej nieco ponad metr z każdej strony, aby zapewnić mu miejsce na swobodne i gęste kwitnienie. Rowki przy sadzeniu omżyn powinny być odrobinę większe niż średnica bryły korzeniowej. Ziemia, choć nie musi być bardzo żyzna, to jednak warto ją wzbogacić. Omżyny najlepiej czują się w glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, wzbogaconej o kompost, a także odrobinę wapnia, w przypadku jej piaszczysto-gliniastej struktury. Po posadzeniu i usypaniu warstwy kory budleje trzeba obficie podlewać. Budleje wymagają zastosowania nawozów wczesną wiosną. Najlepiej wybrać te wieloskładnikowe, zawierające azot, który wpłynie na bardziej obfite obsypanie się przez krzew kwiatami. Latem i jesienią nie stosuje się już nawozów, aby krzew mógł spokojnie przygotować się do zimy.


Podobnie jak inne krzewy kwitnące budleje można przycinać i formować, ale równie dobrze zachować ich nieregularny pokrój. Niemniej jednak ze względu na dbałość o intensywne kwitnienie lepiej jest przycinać roślinę. Cięcia nie należy się obawiać i powinno być radykalne jeszcze przed zawiązaniem się pierwszych pąków, a po wiosennych przymrozkach, czyli mniej więcej w połowie maja. Krzew przycina się do wysokości metra, co znaczy, że każdy pęd powinien mieć nie więcej niż 10 cm. W przypadku odmian karłowatych niektórzy ogrodnicy zalecają nawet bardziej radykalne cięcie do 20 cm nad ziemią. Taki zabieg należy wykonać również w przypadku przemarznięcia krzewu w czasie zimy. Ważną kwestią, o której nie należy zapominać przy pielęgnacji omżyny jest urywanie uschniętych kwiatostanów. Dzięki temu można liczyć na dłuższe i bardziej obfite kwitnienie. Omżyny mogą być narażone na mszyce i przędziorki, zwłaszcza wczesną wiosną. Oprysk jednak powinien załatwić sprawę i zapewnić roślinie harmonijny rozwój w okresie wegetacji.


Omżyny doskonale sprawdzą się do nasadzeń pojedynczych, jak i grupowych. Warto wiedzieć, że nie lubią towarzystwa innych krzewów, dlatego niezbyt dobrze nadają się na nieformowane żywopłoty. Różnorodność kolorystyczna odmian sprawia, że każdy może znaleźć idealne sadzonki do swojego ogrodu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel