Kategorie

Oliwniki (Elaeagnus)

( ilość produktów: 1 )

Oliwniki (Elaeagnus) czyli oliwniki wąskolistne to krzewy, które dzięki znacznemu i bujnemu wzrostowi zyskują drzewiasty, zwisający pokrój. Jeśli tworzą Państwo ogród w aranżacji śródziemnomorskiej i szukają krzewu odpornego na środkowoeuropejskie warunki, który może imitować drzewo oliwkowe, to oliwnik sprawdzi się doskonale. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wysokiej jakości sadzonki, które nadają się do wysadzenia bezpośrednio do gruntu.


Oliwniki wąskolistne to niewymagające drzewiaste krzewy. Można dla nich wybrać stanowisko półcieniste lub słoneczne. Jeśli jednak chce się docenić pełne walory tej rośliny to zdecydowanie należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce, gdyż w takim krzew najlepiej się rozrasta, a jego liście nie brązowieją. Oliwnik dobrze toleruje suche podłoże i przesuszenie, natomiast w zbyt mokrej glebie może nie rozwijać się prawidłowo i narażony jest na chorobę grzybową. Może go zaatakować w takiej sytuacji mączniak prawdziwy, a ze względu na naturalne srebrzyste pokrycie pędów i młodych liści kutnerem, czyli srebrzystym nalotem można nie zauważyć rozwoju choroby, w związku z czym na opryski może być za późno. Dlatego wybór stanowiska w przypadku oliwników ma kluczowe znaczenie. Gleba absolutnie nie może być gliniasta i ciężka. Powinna być piaszczysto-gliniasta lub nawet piaszczysta. Oliwniki nie są natomiast wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Ich rozwój jest ekspansywny, o czym należy pamiętać w przypadku niewielkich ogrodów, gdyż posiadają znaczne nawet kilku metrowe odrosty korzeniowe. Jednak taką ekspansywność można w pewien sposób ograniczyć stosując specjalne bariery korzeniowe stosowane przy uprawie bambusów. Oczywiście polecane są one także w sytuacji prowadzenia nasadzeń szpalerowych, gdzie stosuje się również formowanie.


Osoby dysponujące znacznym ogrodem nie muszą jednak martwić się ekspansją. Może być ona nawet walorem. Warto wiedzieć, że na odpowiednim stanowisku oliwnik może dorosnąć nawet do 8 metrów wysokości i zachwycać swoim nieregularnym, zwisającym pokrojem przypominającym wierzbę i właśnie oliwkę, od której wziął swoją nazwę. Liście oliwnika są bowiem lancetowate i zwisające, podobnie jak u oliwki. Cechą charakterystyczną jest srebrzysty kutner pojawiający się na niezdrewniałych pędach i młodych liściach. W przypadku starszych pojawiają się również kolce, które stanowią swoistą ochronę dla rośliny. Są również pozytywną cechą w przypadku stosowania oliwników jako żywopłotu. Oczywiście w tym przypadku krzewy podlegają formowaniu, które należy przeprowadzać każdorazowo po kwitnieniu. Oliwniki bardzo dobrze znoszą cięcie, które można przeprowadzać nawet 2-3 razy do roku. To pomaga im uzyskać również bardziej zwarty pokrój. Obsypane srebrzystym nalotem liście są największym walorem dekoracyjnym tej rośliny. Kwiaty nie są tak efektowne, gdyż są niewielkie z dołu srebrzysto-siwe przypominające pędy, a wewnątrz soczyście żółte. Są niezwykle miododajne i pięknie pachną w okresie kwitnienia, który przypada na czerwiec. U nieco starszych okazów, około 5-letnich po kwitnieniu pojawiają się owoce, które bardzo przypominają oliwki, co jest kolejnym nawiązaniem do oliwki europejskiej występującej na wybrzeżach basenu Morza Śródziemnego. Owoce mają kolor jasnożółty, który jednak w słońcu wydaje się srebrzystoszary. Warto wiedzieć, że pozostają one na roślinie po opadnięciu liści, zatem stanowią jej walor dekoracyjny w okresie jesiennym.


Oliwniki nie są wymagające w uprawie. Jako soliter nie wymagają przycinania, ani ograniczania korzeni w dużym ogrodzie. Można jedynie usuwać zdrewniałe i połamane pędy, aby w pełni zachwycały swoją estetyką. Ponadto niezależnie od zastosowania nie trzeba ich również nawozić, a to z prostej przyczyny. Wykształcają bowiem na korzeniach bakterie brodawkowe, które pobierają azot z otoczenia. Dużym walorem oliwników jest również ich odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe. Dobrze znoszą zasolenie gleby. Ponadto niestraszne są im zanieczyszczenia powietrza, czy spaliny. Co więcej mogą i nawet powinny być sadzone na terenach rekultywowanych, czyli poprzemysłowych. Oliwniki są także odporne na niskie temperatury. Są zatem świetnym wyborem dla początkujących ogrodników, którzy szukają do ogrodu roślin o zwartym, a jednocześnie zwisającym pokroju komponujących się zarówno z trawami ozdobnymi, jak i innymi krzewinkami o lancetowatym kształcie np. mahoniami, które można sadzić w ogrodach skalnych czy na rabatach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel