Kategorie

Ogniki (Pyracantha)

( ilość produktów: 4 )

Ogniki (Pyracantha) to ozdobne, cierniste krzewy liściaste o wyjątkowo gęstym i rozwartym pokroju. Jeśli szukają Państwo dekoracyjnych form, które sprawdzą się do ogrodu japońskiego, a przy tym są pożyteczne i stanowią doskonały pokarm dla ptaków w okresie zimowym, to ogniki są zdecydowanie najlepszym wyborem do ogrodu. Jeśli dodamy, że ich kwiaty są niezwykle miododajne i wydzielają piękną woń w maju i czerwcu, to trudno będzie Państwu oprzeć się wrażeniu, że są one idealnym uzupełnieniem wnętrza ogrodu. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdują się piękne odmiany o pomarańczowych, krwistoczerwonych, a także intensywnie żółtych owocach, które stanowią ich największy walor estetyczny.


Ogniki, jak większość krzewów i drzew ozdobnych sadzimy wiosną. Nie są całkowicie mrozoodporne, dlatego młode okazy należy przed zimą osłaniać warstwą kory, a także włókniny. Ogniki szkarłatne to wyjątkowo piękne krzewy, które nie występują naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Można je spotkać w Azji, na Kaukazie, a także w południowej Europie. Nie są to rośliny bardzo wymagające. Wystarczy im przeciętna gleba ogrodowa, choć mają swoje preferencje odnośnie PH. Dobrze czują się w glebie o odczynie obojętnym lub zasadowym. W przypadku wyjątkowo kwaśnej gleby należy zatem wykonać wapniowanie. Podłoże dla ogników szkarłatnych nie może być ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Wilgoć, jak można się domyślić, sprzyja chorobom grzybowym, na które ogniki są wyjątkowo narażone. Dlatego wybór stanowiska jest bardzo istotny. Powinno być słoneczne, ewentualnie można sadzić je w półcieniu. Ogniki należy nawozić nawozem wieloskładnikowym dedykowanym dla roślin zasadolubnych. Ważna jest tu zatem zawartość wapnia, ale przede wszystkim istotne znaczenie ma azot i fosfor, a w przypadku rozmnażania rośliny z pędów dwulistnych – również potas. Azot jest niezbędny dla roślin w procesie fotosyntezy, to on odpowiada za wzrost pędów, a także liści. Z kolei dzięki zasilaniu fosforem można liczyć na obfitsze kwitnienie i owocowanie. Ogniki pokrywają się pięknymi, drobnymi kwiatami o białej barwie. Ich największą ozdobą są dekoracyjne owoce, które są malutkie, okrągłe i zebrane w ogromne grona, porastające gęsto ulistnione pędy. Ponieważ są dość masywne obciążają roślinę. Warto więc znaleźć dla ogników dobrą podporę. Mogą rosnąć przy murach i płotach. Nadają się doskonale na żywopłoty, głównie te nieformowane, choć można je również umiejętnie przycinać, pamiętając, by przy tym oszczędzić owoce. Przycinanie można zaplanować tuż po kwitnieniu, czyli w czerwcu, a także w sierpniu, kiedy zaczynają owocować.


Często do ogrodu wybiera się rośliny cebulowe, lubiące neutralne lub lekko zasadowe podłoże. Stanowią piękną ozdobę ogrodu wiosną, zwłaszcza jeśli dobierze się gatunki, które kwitną po sobie. Niemniej jednak jesienią nie można już liczyć na piękne kwiaty, nawet jeśli wybierze się odmiany jesienne, to kwitnienie trwa zaledwie kilka tygodni. Dlatego do takiego ogrodu warto wybrać ogniki szkarłatne, które kwitną wiosną, ale owocują od jesieni aż do zimy. Kiedy już większość roślin przekwita, ogniki cieszą nas rozłożystym pokrojem ze zwisającymi groniastymi owocami. Ich zaadaptowanie w ogrodzie wpływa nie tylko na estetykę, ale również umożliwia przetrwanie zimą zwierzętom. Kiedy nie ma jeszcze srogich mrozów, owoce ciągle utrzymujące się na pędach stanowią pokarm dla ptaków. Ogniki szkarłatne zaczynają częściowo zrzucać liście dopiero kiedy mróz staje się silniejszy. Ich ciemnozielone, zaokrąglone liście także stanowią ich niewątpliwy walor. Trzeba uważać na to, by gleba nie była zbyt wilgotna, gdyż ogniki narażone są na parch. Od razu widoczne są na nich plamy, a na pędach pojawiają się zgrubienia. W związku z nadmiernym podlewaniem bądź długotrwałymi deszczami ogniki narażone są także na zarazę ogniową i mszyce. W tym przypadku konieczne jest stosowanie oprysków.


Warto zauważyć, że ogniki szkarłatne mogą osiągać nawet 4 metry wysokości, jak dekoracyjna odmiana Orange Glow. Wśród ogników można znaleźć wiele odmian, które różnią się między sobą odpornością na choroby, a także mróz. Odmiana z pomarańczowo-czerwonymi owocami jest dość odporna na parcha, jednak znacznie mniej na mróz. Dlatego okrywanie na zimę jest tu niezbędne. W przypadku każdej odmiany poza wycinaniem martwych i przemarzniętych pędów, konieczne jest także ściółkowanie i odchwaszczanie. Ściółkowanie zapewnia mniejsze parowanie wody w okresie suszy, a w czasie intensywnych opadów chroni korzenie przed wchłanianiem zbyt dużej ilości wody. Ogniki stanowią doskonały wybór nie tylko jako żywopłot, sadzone w odstępach 50-centymetrowych, ale również do nasadzeń pojedynczych czy ogródków skalnych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel