Kategorie

Modrzewnice (Andromeda)

( ilość produktów: 2 )

Modrzewnice (Andromeda) to nasza propozycja do zimozielonego ogrodu. Jeśli chcą Państwo stworzyć oryginalny ogródek skalny, piękne wrzosowisko, bądź obsadzić brzegi rabat z roślinami kwaśnolubnymi, to modrzewnica dostępna w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL będzie doskonałym wyborem. Piękno tej rośliny przez cały rok, a także nieduże wymagania sprawiają, że świetnie odnajdzie się w każdym ogrodzie. Może być również nietuzinkowym uzupełnieniem dla modrzewiowego ogrodu, gdyż jej pokrój, a właściwie ulistnienie bardzo przypomina igiełki modrzewia. Jednak w przeciwieństwie do niego pokrojem można cieszyć się nieprzerwanie, przez cały rok, co ma niebagatelne znaczenie dla wielu osób tworzących reprezentacyjne ogrody.


Modrzewnice naturalnie występują w północnej Europie, a po raz pierwszy zostały odkryte w Laponii przez Karola Linneusza w XVIII wieku. Od tamtej pory cieszą się powodzeniem również w przydomowych ogrodach, ze względu na swoją wytrzymałość, a także piękny pokrój. W Polsce można je spotkać na wrzosowiskach i torfowiskach. Dlatego tam, gdzie występują w naturze są doskonałym wyborem do ogrodów, stanowiących niejako przedłużenie otaczającego środowiska, czyli tych o charakterze naturalistycznym. Geneza nazwy tych roślin wywodzi się z mitologii greckiej i córki i córki etiopskiej księżniczki Kasjopei - Andromedy, która to według mitów miała zostać uratowana przez Perseusza przed pożarciem przez smoka. Polska nazwa niewątpliwie odnosi się do wyglądu rośliny przywodzącej na myśl modrzew.

Modrzewnice należą do rodziny wrzosowatych, dlatego są naturalnym wyborem na wrzosowiska. Skomponują się z wrzosami, wrzoścami i azaliami. Można również sadzić je obok żurawiny, gdyż w środowisku naturalnym w Polsce właśnie takie zestawienie jest często spotykane. Ważne, by rośliny posadzone obok modrzewnic podobnie jak one preferowały gleby o odczynie kwaśnym. Modrzewnice świetnie nadają się również do nasadzeń pod wysokimi krzewami, których dolny pokrój pozbawiony jest liści. W ten sposób można bowiem przesłonić mniej atrakcyjną część większego krzewu. Poza wrzosowatymi, modrzewnice można sadzić w sąsiedztwie innych roślin zimozielonych, które dobrze rosną na kwaśnym gruncie. Tutaj można wymienić choćby berberysowate, np. mahonie, dla których należy wybrać mniej wilgotne stanowisko.


Dla modrzewnic najlepiej wybrać stanowisko w półcieniu, gdyż na słonecznym ich pędy mogą przesychać. Sadzenie tych roślin najlepiej zaplanować na wiosnę bądź początek lata, pamiętając o tym, że gleba dla nich powinna być nie tylko kwaśna, ale również torfowa. Po posadzeniu trzeba zasilić je nawozem wieloskładnikowym, który umożliwi im prawidłowy wzrost przez cały okres wegetacji. W okresach suszy trzeba roślinę obficie podlewać, gdyż w przeciwnym razie od dołu traci ulistnienie, co niewątpliwie wpływa na walory estetyczne. Należy wiedzieć, że modrzewnice to rośliny niewielkie. Ich liście posiadają lancetowaty kształt, a cały pokrój osiąga maksymalną wysokość 20-40 cm po wielu latach. Jeśli chodzi o kwitnienie to przypada ono na maj i czerwiec. Wtedy roślina pokrywa się dzwonkowatymi niewielkimi kwiatami, które prezentują się niezwykle dekoracyjnie i zebrane są w baldachogrona, stworzone z kilku, zwykle około pięciu kwiatów. Modrzewnice należy chronić również od chłodnych zimowych wiatrów i najlepiej w rejonach, gdzie panują srogie zimy okrywać je gałązkami igliwia.


Wśród sadzonek modrzewnicy pospolitej można zdecydować się na wiele odmian. Najbardziej popularne, a jednocześnie również odporne na mróz są odmiany Compacta i Blue Ice. Pierwsza z nich charakteryzuje się niezwykle zwartym pokrojem. Z kolei charakterystyczne dla odmiany Blue Ice są liście o zabarwieniu srebrzysto-zielonym, niemal siwym, które pokrywają roślinę przez cały rok. Obydwie odmiany posiadają różowe kwiaty, jednak w przypadku odmiany Blue Ice są one nieco jaśniejsze. Warto zauważyć, że zarówno jedna, jak i druga nadaje się do sadzenia w gruncie, jak i donicach. Mogą pięknie ozdobić nie tylko ogród, ale również balkon czy taras. Oczywiście modrzewnice występują w wielu odmianach, a na uwagę zasługiwać mogą również te, których kwiaty posiadają białą barwę, co doskonale komponuje się z ciemnozielonymi liśćmi, tworząc swoisty kontrast.


Modrzewnice to niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że liście i młode gałązki zawierają trujące związki. Zatem należy chronić dzieci przed kontaktem z nimi i sadzić w miejscach, które nie są bezpośrednio dostępne, np. pod większymi krzewami. Planując posadzenie modrzewnic warto pamiętać o wzbogaceniu gleby torfem, najlepiej zrobić to przed zimą, a wiosną lub wczesnym latem sadzić rośliny. Gleby mocno zbite należy wzbogacić piaskiem. Warto pamiętać, że dużą zaletą modrzewnic jest ich odporność na choroby i szkodniki.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel