Kategorie

Mahonie (Mahonia)

( ilość produktów: 1 )

Mahonie (Mahonia) to zimozielone krzewy liściaste o niezwykle dekoracyjnym charakterze. Jeśli szukają Państwo krzewów, które nie zrzucają swoich liści na zimę, a dodatkowo nie trzeba ich okrywać, warto postawić na odporne na mróz mahonie, które mają również duże zdolności do regeneracji po srogich zimach. Warto podkreślić, że wybierając mahonie do swojego ogrodu z oferty EUROOGROD.COM.PL będą mogli Państwo cieszyć się niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi, nie tylko liści, ale również kwiatów i owoców, gęsto pokrywających roślinę.


Mahonie to rośliny z rodziny berberysowatych. Poszczególne odmiany pochodzą z Azji, a dokładnie Japonii i Chin, jak mahonia japońska i rozłogowa, a także Ameryki Północnej. Mahonia pospolita zwana również ostrolistną jest najbardziej popularną odmianą mahonii, która może zdobić ogrody naturalistyczne i formowane. Warto zauważyć, że mahonie nie mają dużych wymagań co do gleby i stanowiska. Dlatego pod tym względem są doskonałym wyborem również dla osób, które nie mają dużego doświadczenia i dopiero zakładają swoje ogrody. Mahonie warto sadzić na półcienistym, a nawet cienistym stanowisku, gdyż mahonia nie lubi suszy. Oczywiście poradzi sobie na stanowisku słonecznym jednak nie będzie na nim miała tak dekoracyjnego i zwartego pokroju. Trzeba oczywiście pamiętać, by stanowisko było osłonięte od mroźnych, zimowych wiatrów. Jeśli chodzi o glebę to mahonie można sadzić na glebach o odczynie kwaśnym do obojętnego. Ważne, by zawierała niewielkie ilości wapnia, a ponadto była próchnicza i przepuszczalna oraz umiarkowanie wilgotna. Mahonie osiągają po wielu latach około metr wysokości, dlatego są krzewami niewielkimi, nadającymi się zarówno na przydomowe szpalery, jak i żywopłoty. Oczywiście w drugim przypadku muszą być przycinane, gdyż są dosyć ekspansywne i wytwarzają wiele rozłogów korzeniowych. W ogrodach formowanych wiosenne przycinanie musi być dość radykalne nawet na wysokość ok. 15 cm. Dzięki temu mahonia może wytworzyć silniejsze pędy i obficiej kwitnąć. Drugie cięcie mahoni przeprowadza się po okresie kwitnienia i pędy skraca się przynajmniej o 1/3. Oczywiście należy pamiętać, że choć w kolejnym roku można liczyć na bardziej obfite kwitnienie mahoni, to jednak w tym samym po takim zabiegu nie będzie owocowała.


Mahonie świetnie nadają się również do ogrodów naturalistycznych. Tu nie trzeba dbać o ich przycinanie, gdyż doskonale radzą sobie same, przejmując potrzebną im powierzchnię do wzrostu. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie możliwość cieszenia się z pięknych wiechowatych kwiatów, które pojawiają się na roślinie na przełomie kwietnia i maja, jak również ze skórzastych liści, zakończonych ząbkami, które stale porastają roślinę, a jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowo, bądź przybierają odcień fioletowawy, w zależności od odmiany. Już w sierpniu można podziwiać jagodowe owoce z meszkowatym nalotem, które są przysmakiem ptaków. Zatem mahonia jest doskonałym wyborem również do ogródka ekologicznego, gdzie dba się o ekosystem. Warto zauważyć, że owoce na tle przebarwiających się liści pięknie się prezentują. Najbardziej o mahonie należy dbać jesienią, wtedy to ściółkuje się je korą, a także zasila odpowiednim nawozem, który ma zostać wchłonięty i wzmocnić roślinę na zimę. Należy zatem pamiętać również o regularnym podlewaniu w tym okresie, zwłaszcza, gdy deszczu jest niewiele. Nawet w naturalistycznych ogrodach mogą pojawić się problemy z przemarzaniem pędów w suche i mroźne zimy. Nie należy jednak zbytnio się tym przejmować, gdyż mahonie doskonale sobie radzą i pędy szybko odrastają. Oczywiście warto pomóc roślinie i usunąć chociaż zdrewniałe pędy, nawet w naturalistycznej aranżacji ogrodu.


Mahonie w kwietniu i maju cieszą nasze oczy dużymi wiechowatymi, żółtymi kwiatami. Warto podkreślić, że pięknie wtedy pachną i przyciągają pszczoły. Zatem jest to również odpowiedni wybór, gdy stawia się na prywatną pasiekę z miodem wielokwiatowym. Mahonie świetnie wyglądają również jako solitery. W tym przypadku nie trzeba obawiać się o ich dużą ekspansywność, gdyż roślina ma wystarczająco dużo miejsca na korzenie i rozłogi. Świetnie może prezentować się również na rabatach i w ogródkach skalnych. Warto sadzić ją wśród innych zimozielonych roślin, choć z pewnością mogą stanowić uzupełnienie ogrodu, z roślinami zrzucającymi okrywę na zimę. Warto zauważyć, że mahonie można sadzić przez cały rok. Należy jedynie unikać okresów suszy, a także bardzo niskiej temperatury i srogich zim. Jedynie w czasie takich warunków pogodowych mogą się nie przyjąć. Zatem z sadzeniem i uprawą poradzi sobie nawet ogrodnik-amator, zakładający swój pierwszy zimozielony ogródek.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel