Kategorie

Ligustry (Ligustrum)

( ilość produktów: 2 )

Ligustry (Ligustrum) to krzewy z gatunku oliwkowatych, którym można nadać stożkowaty pokrój, gdyż naturalnie jest on nieregularny i wznoszący się do góry. Z tego względu polecamy je Państwu do nasadzeń grupowych i stworzenia pięknego żywopłotu, który zachwycał będzie lancetowatymi, niewielkimi liśćmi, ozdobionymi w przypadku odmiany jajolistnej żółtą obwódką. Sadzonki, które można sadzić przez cały okres wegetacji znajdą Państwo w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. Dzięki temu, że bryła korzeniowa przez zastosowanie pojemnika chroniona jest przed przesuszaniem oraz uszkodzeniem nie ma przeciwwskazań do sadzenia ich zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią.


Ligustry to krzewy, które dobrze znoszą łagodne zimy. Zatem, kiedy temperatura nie spada znacznie poniżej zera ich zielone liście pozostają na krzewie. Młode rośliny w mroźne zimy należy okrywać agrowłókniną. Niemniej jednak ligustry to jedyne z liściastych krzewów nadających się na żywopłot, które mogą być zimozielone. Zatem chcąc cieszyć się zielonym żywopłotem przez cały rok niekoniecznie trzeba wybierać tuje, czy inne gatunki iglaków, które nadają się do nasadzeń szpalerowych. Największą atrakcją ligustrów są rzecz jasna ich zielone liście, które przebarwiają się jesienią. Oczywiście niektóre odmiany mogą pochwalić się ciekawym, zielono-żółtym ubarwieniem, a są również takie, które przebarwiają się jesienią na brązowo, jak np. Atrovierens.


Choć ligustry bardzo dobrze nadają się do formowania z powodzeniem można uczynić z nich naturalistyczny żywopłot, zachowując odpowiednie odstępy sadzenia poszczególnych sadzonek. Warto zauważyć, że ligustry rosną bardzo szybko, dlatego już po kilku latach mogą osiągnąć wielkość 1,5 metra a docelowo nawet 3 metry, kiedy nie są przycinane. Jeśli stawia się na naturalne ogrody, np. angielskie, w które nie należy mocno ingerować, to przycinanie ligustrów jest zbędne. Zaletą zrezygnowania z przycinania jest kwitnienie i pojawienie się białych wiechowatych kwiatostanów, które dodatkowo są miododajne. Tworząc ogród ekologiczny wręcz nie należy ingerować w strukturę krzewu, gdyż zaraz po kwiatach pojawiają się owoce przypominające czarne jagody. Są one trujące dla człowieka, jednak dla ptaków są prawdziwym przysmakiem. Zatem chcąc żyć w symbiozie z otaczającą naturą można postawić na nieformowane ligustry.


Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na formowanie czy też nie na samym początku konieczny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Tutaj właściwie nie trzeba długo wybierać, gdyż te krzewy czują się dobrze zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Jeśli chodzi o glebę to także nie mają szczególnych wymagań, choć warto zapewnić im taką o odczynie zasadowym. Ligustry mogą rosnąć nawet na podmokłych terenach. Lubią stale wilgotną ziemię, a kiedy są młode w okresie suszy wymagają obfitego podlewania. Z czasem zyskują pewną odporność na przesuszenie. Jedynym wymaganiem, co do stanowiska, związanym z wiotkością sadzonek jest miejsce osłonięte od wiatru. Oczywiście przy sadzeniu warto użyć palików i sznurka, co zapobiegnie przewracaniu się sadzonek. Po kilku tygodniach powinny się one właściwie ukorzenić. Glebę przed sadzeniem tych krzewów trzeba odpowiednio przygotować dodając porcję nawozu wieloskładnikowego do żywopłotów, a także kompostu lub próchnicy do przygotowanych rowków. Powinny one mieć szerokość 80 cm i głębokość około 60 cm, a między poszczególnymi sadzonkami powinno być zachowane 50-60 cm odstępu. Można sadzić je zarówno w jednej linii, jak i dwóch, zwłaszcza, jeśli planuje się formowanie krzewów. Nawozu wieloskładnikowego używa się od kwietnia do sierpnia. Dzięki niemu liście mogą być piękne i błyszczące, a krzew właściwie odżywiony. Nie należy zapomnieć o warstwie torfu po zasadzeniu, który chroni przed nadmiernym parowaniem wody. Radykalne formowanie sprawia, że ligustry nie kwitną. Pierwsze cięcie pędów przeprowadza się po posadzeniu, skracając je o połowę. Wiosną drugiego roku pędy skraca się 50 cm nad ziemią, a w każdym następnym nowe przyrosty o 10-20 cm.


Ligustry to na pewno dobry pomysł na upiększenie ogrodu. Stworzą piękny żywopłot zarówno w warunkach wiejskich, jak i miejskich, gdyż są odporne na zanieczyszczenia środowiska.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel