Kategorie

Ketmie - Hibiskusy - Róże chińskie (Hibiscus)

( ilość produktów: 7 )

Ketmie, zwane także Hibiskusami i Różami chińskimi to piękne rośliny o krzaczastym, wyprostowanym pokroju, które chętnie wybierane są do ogrodów, zarówno na rabaty, do nasadzeń pojedynczych i grupowych, jak również do upiększenia tarasów i oranżerii – sadzone w większych donicach. W ofercie naszego sklepu EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo doskonałej jakości sadzonki ketmii syryjskich, które odznaczają się bogatym i gęstym kwitnieniem, a także okazałymi kwiatami, które ozdobią zarówno ogród tworzony na modłę azjatycką, jak i ten o eklektycznych inspiracjach.


Róże chińskie sadzimy w gruncie wiosną, pamiętając, że wybrane dla nich stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, a jednocześnie nie być zbyt zacienione. Hibiskusy najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ewentualnie w półcieniu. Trzeba pamiętać, że gleba powinna być próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Głównym wymogiem jest to, że gleba nie może być zbyt wilgotna ani zbyt sucha. W takiej glebie róże chińskie nie zakwitną. Trzeba o tym pamiętać nie tylko przy sadzeniu, ale również w czasie pielęgnacji. Nie można zatem zbyt obficie podlewać hibiskusów, aby nie pojawiła się pleśń. Przesuszanie prowadzi z kolei do zrzucania kwiatów, przez już kwitnące krzewy i zahamowanie kwitnienia. Dlatego najlepszą metodą jest po prostu zraszanie rośliny, jednak trzeba to robić umiejętnie. Wodną bryzę można stosować jedynie na liście, nie można zraszać kwiatów, gdyż natychmiast roślina zacznie marnieć.


W przypadku ketmii bardzo istotne znaczenie ma nawożenie. Należy stosować nawozy dedykowane dla róż chińskich. To przede wszystkim nawozy wieloskładnikowe, które posiadają większy udział azotu i potasu niż fosforu. Azot odpowiada za tworzenie się pędów i liści. Z kolei potas za obfite kwitnienie i dobrej jakości kwiaty. Fosfor jest głównym czynnikiem wzrostu systemu korzeniowego, co w przypadku hibiskusów nie jest aż tak ważne. Pozostałe pierwiastki występują w śladowych ilościach, jednak ich obecność jest niezbędna. Trzeba znać oczywiście terminy nawożenia. Tak naprawdę w przypadku tradycyjnych nawozów wieloskładnikowych główne zasilanie rozpoczyna się od okresu kwitnienia, a dokładnie zawiązania pąków i trwa przez cały jego okres. Zatem mniej więcej od lipca do września, gdyż to właśnie wtedy hibiskusy obficie obsypują się kwiatami. Można jednak nawozić również wiosną i wczesną jesienią, z tymże tutaj nawóz powinien być podawany co drugie podlewanie. Warto wiedzieć, że przed zimą już nie nawozimy, aby nie pobudzać hibiskusa do wzrostu. W tym czasie jego pędy muszą zdrewnieć. Istotna jest także kwestia okrywania ketmii na zimę. W przypadku młodych roślin, które nie mają więcej niż 3 lata warto stosować okrycie agrowłókniną, a także stosować ściółkowanie. Wczesną wiosną konieczne jest pobudzenie rośliny do kwitnienia, dlatego właśnie stosuje się przycinanie pędów, zawsze powyżej pączków. Wycina się również wrastające pędy oraz te, które wyrastają poziomo. Trzeba bowiem zapewnić ketmii przestrzeń do kwitnienia, a także zachować jej wyprostowany pokrój.


Ketmie występują w wielu odmianach, a ich kolorystyka jest niezwykle bogata. Wśród gatunków ogrodowych najbardziej popularne są ketmie syryjskie. Można spotkać się jeszcze z ketmiami różami chińskimi. Hibiskusy syryjskie posiadają piękne, duże kwiaty z postrzępionymi płatkami. Ząbkowate, ciemnozielone liście dodają im uroku, aż do jesieni, kiedy to przebarwiają się na intensywny żółty kolor, po czym opadają. Ciekawostką jest, że kwiat hibiskusa w rozkwicie pozostaje na pędzie tylko jeden dzień, jednak pąków jest tak wiele, że braki nie są widoczne i przez cały okres kwitnienia ketmie zachwycają bogactwem kwiatów. Można wybierać spośród odmian niebieskich, białych, różowych, fioletowych, czerwonych, żółtych, a także wielu innych. Hibiskus doniczkowy należy przesadzać co roku, a w przypadku starszych roślin co dwa-trzy lata. Przy przesadzaniu trzeba pamiętać o proporcji, czyli dwóch częściach ziemi ogrodowej oraz po jednej piasku i torfu. Hibiskusy to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, jeśli pamięta się o podstawowych zasadach pielęgnacji. Oczywiście mogą pojawić się na nich szkodniki, zwłaszcza mszyce i pędziorki. W takiej sytuacji pozostaje dokonać oprysku rośliny. Inwestycja w ketmie ogrodowe odpłaci nam się w postaci pięknych krzewów, które po wielu latach mogą osiągać wielkość nawet do dwóch metrów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel