Kategorie

Jaśminowce (Philadelphus)

( ilość produktów: 3 )

Jaśminowce (Philadelphus) to krzewy z rodziny hortensjowatych, które są idealnym wyborem dla początkujących ogrodników, którzy chcą upiększyć swój ogród o odmiany kwitnące. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wiele odmian jaśminowca wonnego, charakteryzującego się pięknym, słodkim zapachem, który nie jest nęcący dla pszczół. Szukając krzewu łatwego w pielęgnacji, warto zdecydować się na jaśminowce, o pięknych, białych groniastych kwiatach.


Jaśminowce można sadzić przez cały okres wegetacji, jednak najlepiej podobnie jak w przypadku innych krzewów kwitnących, czynić to wiosną, aby mogły się do jesieni dobrze ukorzenić. Podlewanie młodych krzewów jest istotne w pierwszych dwóch latach. Jeśli chce się zadbać o głębokie ukorzenienie należy podlewać te rośliny obficie, ale niezbyt często. W przypadku częstszego i skąpego podlewania krzewy zapuszczą korzenie bardziej płytko, co będzie powodować, że będą mniej odporne na suszę oraz gorzej będą magazynować składniki odżywcze. Warto wiedzieć, że starsze jaśminowce nie wymagają właściwie podlewania. Jedynie, kiedy panuje susza należy zadbać o zasilenie korzeni wodą. Sadząc jaśminowce warto wybrać dla nich słoneczne stanowisko, gdyż wtedy będą pięknie kwitły i cieszyły zniewalającym zapachem, który porównywany jest do tego wydzielanego przez liście drzewa cytrusowego. Jaśminowce mogą rosnąć również w półcieniu, jednak wtedy trzeba się liczyć z mniej obfitym kwitnieniem. Podobnie jest w przypadku formowania krzewów, zbyt późne obcinanie starych pędów powoduje, że w kolejnym roku krzew nie będzie kwitł bujnie. Większość jaśminowców rozwija pąki w kwiatostany w czerwcu, a w lipcu trzeba przeprowadzić cięcie przekwitłych pędów. Dodatkowo, jeśli krzewy zbytnio się rozrastają należy skrócić pędy o 1/3 długości. Ponadto co kilka lat wycina się stare pędy i te, które nadmiernie je zagęszczają. Warto zauważyć, że jaśminowiec dobrze znosi cięcie i nie jest z tego powodu bardziej podatny na choroby. Właściwie jedyne co mu szkodzi to długotrwała susza. Młode pędy mogą być atakowane przez mszyce.


Jaśminowce nie mają dużych wymagań glebowych i mogą rosnąć zarówno na gliniastej, jak i ilasto-piaszczystej glebie, a także w standardowej glebie ogrodowej. Najlepszymi warunkami dla nich jest PH między 6 a 8, czyli lekko kwaśne lub zasadowe. Przed posadzeniem trzeba pamiętać o usunięciu chwastów, warto również użyć agrotkaniny, aby nie zarastały nimi w przyszłości. Po posadzeniu dobrze jest je ściółkować, korą lub żwirem. Dzięki temu woda i składniki odżywcze nie będą szybko parować. Nawożenie jaśminowców nie jest konieczne, choć warto użyć w kwietniu, przed okresem kwitnienia, nawozu wieloskładnikowego zawierającego fosfor i potas. Najlepiej sprawdzają się nawozy długodziałające, które są stopniowo uwalniane i pobierane przez roślinę.


Jaśminowce świetnie sprawdzą się jako żywopłoty, gdyż można je często przycinać, oczywiście licząc się z tym, że nie będą bujnie kwitły. Można je wykorzystać do nasadzeń pojedynczych, gdyż krzewy osiągają szerokość nawet 2 metrów i podobną wysokość, zatem prezentują się bardzo okazale. Jaśminowce można sadzić również przy oczkach wodnych, gdzie będą miały zapewnioną stale lekko wilgotną glebę. Warto wiedzieć, że są mrozoodporne i nie wymagają okrywania na zimę. Oczywiście w pierwszym roku po posadzeniu można krzew dla pewności okryć agrowłókniną, zwłaszcza, jeśli sadzenie przeprowadza się jesienią. Jaśminowce mogą pełnić jeszcze jedną ważną funkcję w ogrodzie, a mianowicie służyć jako źródło saponiny, zawartej w liściach tych krzewów. Dzięki temu można samodzielnie przyrządzić napar do odstraszania szkodników niszczących rabaty, a więc ślimaków. Jaśminowce warto sadzić od frontu domu, a także przy często użytkowanym tarasie. Można w ten sposób cieszyć się w czerwcu niezrównanym zapachem, który kojąco działa na zmysły i z pewnością sprawia, że odpoczynek w ogrodzie, czy na tarasie jest jeszcze przyjemniejszy. W okresie kwitnienia krzewów możemy również ucinać kwiaty, które rosną na całej długości pędów, bez szkody dla estetyki ogrodu i wykorzystać je do bukietów, które sprowadzą słodką woń również do wnętrza domu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel