Kategorie

Jabłonie ozdobne - Rajskie jabłuszka (Malus)

( ilość produktów: 8 )

Szukając ozdobnych roślin do ogrodu, które zachwycać będą swoim pokrojem przez cały okres wegetacji, warto zdecydować się na Jabłonie ozdobne, czyli Rajskie jabłuszka (Malus). To piękne drzewa karłowate, które zwykle dorastają maksymalnie do 5 metrów wysokości po wielu latach, w zależności od wysokości szczepienia. Nie mają również dużych wymagań, a dodatkowym ich atutem są różnokształtne i różnokolorowe owoce, które pojawiają się we wrześniu i cieszą oczy, w przypadku niektórych odmian, nawet w zimie, po opadnięciu liści.


W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo doskonałej jakości sadzonki, które mogą Państwo sadzić przez cały okres wegetacji, choć najlepszym terminem dla Rajskich jabłuszek jest wczesna wiosna. Niektóre odmiany doskonale sprawdzą się na pyszne przetwory.


Jabłonie ozdobne nie są wymagającymi roślinami pod względem rodzaju preferowanej gleby. Można je sadzić w glebie gliniasto-piaszczystej. Dobrze, by była ona umiarkowanie wilgotna. Idealne warunki dla rozwoju Jabłoni ozdobnych to kwaśny odczyn gleby mieszczący się w granicach od 5-6,5 PH. Najlepszym miejscem do ich sadzenia jest stanowisko nasłonecznione, co zapewnia obfite kwitnienie i owocowanie. Należy pamiętać, by było również, w miarę możliwości, osłonięte od wiatru. Dołek jaki należy wykopać powinien być wielkości bryły korzeniowej. Przed posadzeniem zaleca się skrócenie korzeni o 1/3 długości, co ma pobudzić roślinę do wzrostu. Oczywiście, jeśli zauważy się uschnięte pędy należy je usunąć, gdyż może to uchronić roślinę przed chorobami. Po posadzeniu oczywiście trzeba sadzonkę podlać. Młode sadzonki Jabłoni ozdobnych warto okrywać agrowłókniną. U starszych roślin nie trzeba tego robić, gdyż generalnie Jabłonie ozdobne charakteryzują się mrozoodpornością i znoszą dobrze mrozy nawet do -30 stopni.


Jabłoń ozdobna nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Wczesną wiosną należy ją nawozić przy użyciu nawozu wieloskładnikowego, a drugie nawożenie przeprowadza się z początkiem lata. Jabłoni ozdobnych nie trzeba przycinać, gdyż mają gęsty, często piramidalny pokrój. Jednak koniecznie trzeba usuwać suche i chore pędy. Jeśli zauważy się przebarwienia na zielonych lub czerwonych liściach, w zależności od odmiany, koniecznie trzeba przeprowadzić oprysk środkiem grzybobójczym. Jabłonie ozdobne są narażone na wiele chorób grzybowych. Należą do nich: mączniak, parch jabłoni oraz zaraza ogniowa.


Jabłonie ozdobne wybierane są przede wszystkim dla niewątpliwych walorów dekoracyjnych. Początkowo ich pokrój jest okrągły, a potem pędy zaczynają opadać. Niektóre odmiany mają wręcz płaczący pokrój. Warto zauważyć, że wszystkie odmiany obficie kwitną w maju. Trwa to kilka tygodni. Kwiaty mają różny kolor, w zależności od odmiany od białego – jak w przypadku odmiany Golden Hornet, czy biało-różowego, jak u odmiany Evereste, przez różowy – Cheal’s Weeping aż do bordowego – Royality. Kwiaty cieszą nasze oczy przez kilka tygodni, a zwykle we wrześniu pojawiają się małe okrągłe lub nieco podłużne owoce, które mają barwę czerwoną, pomarańczową, a nawet żółtą. Warto zaznaczyć, że odmiana Golden Hornet z żółtymi, niewielkimi jabłuszkami świetnie nadaje się na przetwory i do pieczenia razem z drobiem. Jest cennym źródłem witaminy C oraz A, a także błonnika dobrze wpływającego na przemianę materii oraz flawonoidów – doskonałych w profilaktyce antynowotworowej. Warto również zwrócić uwagę na liście, które również stanowią niewątpliwy walor dekoracyjny w okresie późnowiosennym, po tym kiedy jabłonie przestają kwitnąć, letnim i jesiennym. Przybierają barwę od zielonej do czerwonej. W przypadku niektórych odmian liście przebarwiają się na jesień, np. u Golden Hornet z barwy zielonej przechodzą w czerwoną. Odmiany takie jak Cheal’s Weeping czy Royality, które posiadają czerwone liście, zachwycają tym kolorem przez cały okres wegetacji.


Warto zauważyć, że niektóre odmiany są bardziej odporne na zanieczyszczenia i mogą być sadzone również wśród zieleni miejskiej. Można dobrać również wielkość rośliny, gdyż niektóre docelowo nawet po wielu latach osiągają wysokość około półtora metra. Takie odmiany sprawdzają się do nasadzeń w niewielkich ogrodach. Warto sadzić różne odmiany obok siebie, zwłaszcza, jeśli chce się uzyskać różnobarwny efekt dekoracyjny. Te niewielkie drzewka dobrze czują się w swoim towarzystwie, a także sadzone pojedynczo i z pewnością urozmaicą wygląd każdego ogrodu. Warto pamiętać, by przycinanie drzewka zaplanować na wczesną wiosnę i nie robić tego później niż w czerwcu, gdyż wtedy zawiązują się nowe pąki i przycięcie pędów skutkuje mniej obfitym kwitnieniem, a także owocowaniem w kolejnym roku.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel