Kategorie

Irgi (Cotoneaster)

( ilość produktów: 8 )

Szukając krzewów ozdobnych, które wyróżniają się zarówno walorami dekoracyjnymi, jak i łatwością w uprawie, warto zdecydować się na Irgi (Cotoneaster). Poza swoją estetyką zachwycają także różnorodnością zastosowania. Mogą tworzyć żywopłoty, rabaty, nasadzenia w ogródkach skalnych oraz sprawdzić się jako rośliny okrywowe. Ponadto należy zauważyć, że niektóre odmiany mogą swoimi owocami cieszyć oczy również zimą. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wiele odmian, o różnobarwnych kwiatach i liściach.


Krzew irgi zachwyca pięknem. Wbrew pozorom jest to roślina, której do uprawy nie potrzeba zbyt wiele. Wystarczy tylko odrobina gleby, konewka wody i promienie słońca. Tak naprawdę irga jest najlepszym wyborem także dla początkujących ogrodników. Warto tutaj zwrócić uwagę na ciemnozielone liście, które często się błyszczą, jednak w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory. Nie tylko liście zachwycają estetyką, ale także owocki. Zazwyczaj przybierają one barwę winnej czerwieni, a także granatowego, jak i pomarańczowego.


Irga najlepiej czuje się w miejscach bardzo nasłonecznionych, dlatego takie należy wybierać do jej sadzenia. Warto docenić fakt, iż dostępne są gatunki zimozielone, które zachowują liście przez cały rok i mogą rosnąć nawet na stanowisku w półcieniu. Irgi nie są wymagające i tak naprawdę mogą rosnąć na każdej glebie, nawet kamienistej. Jedyne czego nie tolerują to zbyt duża wilgotność, zatem stanowiska podmokłe nie będą najlepszym wyborem. Najlepsze gleby dla Irg to takie, które posiadają odczyn zasadowy bądź obojętny.


Irga jest krzewem ozdobnym, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani też szczególnego nawożenia. Trzeba tylko pamiętać, aby usuwać uszkodzone pędy. Jednak w tym przypadku zasada jest prosta, otóż tzw. cięcia korekcyjne w przypadku gatunków tracących liście należy wykonywać latem. Z kolei gatunki zimozielone trzeba przycinać wiosną. Rozmnażanie Irgi wykonuje się poprzez sadzonki zdrewniałe bądź też pół zdrewniałe z piętką. Irga zakwita w miesiącach wiosennych. Zazwyczaj ma to miejsce w kwietniu bądź też w maju. Na terenach południowych, gdzie średnia temperatura jest niższa Irgę należy okrywać.


Irga cieszy się bardzo dużą popularnością. Gatunkiem, który wyróżnia się efektownością jest Irga pozioma. Ten krzew pomimo tego, że nie jest wysoki bardzo szybko rozrasta się na boki, tworząc zachwycające skupiska. Największym walorem tego gatunku są połyskujące liście, które układają się symetrycznie po obu stronach pędu. Tutaj na uwagę zasługują także liście, które wraz z obniżaniem się temperatury zmieniają swoją barwę, stając się bardziej czerwone. W miesiącach zimowych liście zaczynają opadać, natomiast czerwone owocki utrzymują się na pędach. Gdy mrozy są silne należy okryć krzew używając do tego celu słomy, albo gałązek pochodzących z drzew iglastych. Również Irga szwedzka zachwyca długimi wygiętymi pędami, które rozpościerają się na ziemi. W tym przypadku także liście są zimozielone i nader błyszczące. Gęste, drobne, białe kwiaty pojawiają się w maju, natomiast krwistoczerwone owocki w czerwcu. Irga płożąca stanowi finezyjną dekorację ogrodu przez cały rok. Wczesną wiosną pojawiają się subtelne, jasne kwiaty, natomiast jesienią Irga rodzi owoce. Ten gatunek najlepiej sprawdzi się jako roślina okrywowa. To doskonała alternatywa dla trawnika. Sprawdza się w warunkach miejskich, jak i przydomowych ogródkach. Irga płożąca jest gatunkiem często wybieranym z powodu niebywałej estetyki. Również jej rozmnażanie jest bardzo łatwe i nie wymaga doświadczenia. Otóż wykorzystuje się do tego celu sadzonki pędowe zdrewniałe. Tutaj warto wiedzieć, że Irgę możemy także wykorzystać do obsadzania skarp, przy czym jest to proces długotrwały. Sadzonki gotowe do sadzenia w wybranym miejscu uzyskuje się dopiero po okresie 3 lat. Zawsze trzeba przygotowane wcześniej sadzonki okryć folią. Dopiero po roku przesadza się rośliny na rozsadnik, a po dwóch kolejnych latach krzew jest gotowy do przesadzania docelowego. Na uwagę zasługuje także Irga Ursynów, która tworzy sieć wygiętych pędów. Warto wiedzieć, że jej maksymalna wysokość wynosi ok. 50 cm, jednak rozrasta się szeroko, tworząc kobierce. W tym gatunku najpiękniejsze są owoce o barwie czerwonego grejpfrutu. Warto ponadto zauważyć, że dobrze znosi ostre zimy.


W zależności od przeznaczenia, a także warunków panujących na określonym terenie można wybierać gatunki Irgi zrzucające liście lub zimozielone. Warto sadzić Irgi w grupach, zarówno jako okrywę, jak i żywopłot, gdyż w takiej wersji najciekawiej prezentują się w ogrodzie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel