Kategorie

Hortensje (Hydrangea)

( ilość produktów: 26 )

Hortensje (Hydrangea) uważane są za jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Trudno nie zgodzić się z tą opinią, wszak zachwycają one już na pierwszy rzut oka. Imponują swoją subtelnością i delikatnością drobnych kwiatów tworzących sporej wielkości kwiatostany. Hortensja nazywana jest często Starą Damą, a to za sprawą tego, że cieszyła się uznaniem w ogrodach dworskich i magnackich. Jeśli więc chcą Państwo posiadać ogród w królewskim stylu, to w ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wiele różnorodnych odmian hortensji.


Hortensja to roślina piękna, ale i cenna. Również historia sprowadzenia jej do Europy jest iście romantyczna. Otóż podczas wyprawy na daleki wschód na pokładzie statku znajdowała się młoda francuska o imieniu Hortensja i na jej cześć nazwano tę roślinę. Sama nazwa Hortensja oznacza pojemnik na wodę, dlatego często hortensję nazywa się wodnym krzewem. Hortensja to dama wśród kwiatów i jak przystało na damę ma ona spore wymagania. Otóż toleruje glebę przepuszczalną, próchniczą i wilgotną. W żadnym wypadku nie należy jej sadzać w glebach ciężkich i gliniastych. Również nasłonecznienie ma tutaj duże znaczenie. Hortensja to roślina bardzo delikatna, która toleruje światło rozproszone. Otóż ostre promienie słoneczne powodują przypalanie zarówno kwiatów, jak i liści. Szkodliwy jest także brak światła, który przyczynia się do żółknięcia liści. Absolutnie zabronione jest sadzenie hortensji w nieosłonionych częściach działki. Tę roślinę trzeba regularnie podlewać. Jednak i tutaj hortensja ma wymagania. Otóż do tego celu używa się wody odstanej, czyli takiej, która w swoim składzie nie ma wapnia. Również regularne podlewanie jest bardzo ważne i szczególnie w czasie wysokich temperatur należy podlewać ją do trzech razy dziennie. Z kolei nawożenie jest konieczne w marcu. Do tego celu używa się lekkiego nawozu. Najlepiej wybrać taki, który jest przeznaczony do tych roślin. Powinien on być sypki i wieloskładnikowy.


Przycinanie hortensji jest konieczne. Jednak usuwa się tylko stare kwiatostany, bądź też pędy, które przymarzły. Przed zimą, czyli wtedy, kiedy liście zaczynają opadać należy związać krzew na kształt przypominający stożek i podsypać jego podstawę torfem lub korą. Cały krzew owijamy agrowłókniną. Odsłaniać rośliny należy tylko wtedy, gdy nocą nie ma już przymrozków.


Wszystkie gatunki hortensji zachwycają elegancją i niebywałą estetyką. Szczególnie Hortensja bukietowa cieszy się popularnością wśród polskich ogrodników. Otóż doceniana jest głównie za walory estetyczne. Warto wiedzieć, że kwiaty potrafią zmienić kolor. Krzewy cieszą oczy tworząc piękny pokrój z licznymi kwiatami zebranymi w kwiatostanach. Kwiaty mają zazwyczaj kolor kremowobiały, natomiast w czasie przekwitania są różowoczerwone. Hortensja bukietowa tworzy wysokie krzewy, które mogą dorastać nawet do 2,5 metra. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury. W rejonach Polski, gdzie średnia temperatura jest najniższa należy ją zabezpieczać poprzez usypywanie kopczyka z kory lub trocin. Kolejnym popularnym gatunkiem jest Hortensja ogrodowa. Przede wszystkim charakteryzuje się największym zróżnicowaniem kolorystycznym. Często nazywana jest jednym z najładniejszych krzewów. Warto wiedzieć, że skala barw, jakie przybierają kwiaty ma odcienie począwszy od białego, różowego, czerwonego, a na niebieskim i fioletowym kończąc. Hortensja ogrodowa nazywana jest często magicznym kwiatem, a to dlatego, że może zmieniać kolor. Choć tak naprawdę nie jest to żadna magia. Wystarczy tylko zmienić kwasowość gleby. Zatem, aby uzyskać czerwone odcienie hortensji należy utrzymywać jej zasadowy odczyn. Kwaśna gleba sprawia, że kwiaty mogą być fioletowe bądź też niebieskie. Ten gatunek najlepiej uprawiać w klimacie wilgotnym i łagodnym. Zatem w warunkach polskich najlepszym wyborem jest Pomorze. Hortensja ogrodowa doskonale się prezentuje nie tylko jako pojedyncza roślina, ale również cała grupa, która wyróżnia się na tle trawnika. Można również wybrać Hortensję drzewiastą. Ma ona luźny pokrój, co tworzy wiele pędów. Są one jednak wiotkie i bardzo cienkie, zatem należy je wzmacniać palikami. Najlepiej uprawiać ją na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Należy chronić ją od wiatru, a to z przyczyny właśnie delikatnych pędów, które mogą łamać się pod ciężarem kwiatów.


Hortensje są bardzo piękne i sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również na skwerach i w parkach. Dobrze prezentują się zarówno w nasadzeniach pojedynczych, jak i grupowych. Można łączyć ze sobą różne gatunki i odmiany, co tworzy barwny efekt w ogrodzie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel