Kategorie

Grujeczniki (Cercidiphyllum)

( ilość produktów: 1 )

Grujeczniki (Cercidiphyllum) to drzewa liściaste pochodzące z Azji. Jeśli chcesz zafundować sobie ogród w japońskim stylu, to wybór drzewa z rodziny grujecznikowatych jest jak najbardziej odpowiedni. Okazałe drzewo pozwoli Ci poczuć i to dosłownie korzenne zapachy wczesną jesienią. Niezwykła dekoracyjność grujeczników sprawia, że były wykorzystywane przy pałacach i dworkach, a obecnie można je mieć również w swoim ogrodzie dzięki ofercie EUROOGROD.COM.PL i nadać mu reprezentacyjny charakter.


Grujeczniki to drzewa, które w naturalnym środowisku, czyli Japonii, Korei Południowej, a także w Chinach dorastają do znacznych wysokości – nawet 30 m. W Polsce nie są tak okazałe. Przy dobrych warunkach uprawy, po wielu latach, mogą dorastać do wysokości maksymalnie 20 metrów, jednak bardzo rzadko się to zdarza. Grujeczniki najlepiej sadzić wczesną wiosną, aby dobrze się ukorzeniły. Jednak w przypadku sadzonek doniczkowych można sadzić je również jesienią – we wrześniu, czy nawet na początku października. Grujeczniki często tworzą formy wielopniowe, co dodaje im walorów estetycznych. Dzieje się tak ze względu na to, że młode okazy często przemarzają zimą. Warto wiedzieć, że to rośliny dwupienne, co znaczy, że kwiaty żeńskie i męskie występują na innych drzewach. W żadnym przypadku nie są jednak bardzo dekoracyjne, mają ciemnoczerwony kolor i nie posiadają płatków, a jedynie krótkie pręciki. Pojawiają się w kwietniu, a zaraz po nich zaczynają rozwijać się młode liście. Są one największą ozdobą grujeczników. Na długopędach są sercowate i karbowane na końcach, z kolei na krótkopędach bardziej okrągłe. Na samym początku są ciemnoczerwone, purpurowe lub fioletowe, a z czasem, wraz z wzrostem zaczynają zielenieć. Z kolei od spodu robią się szarawe i meszkowate. To powoduje, że w świetle słonecznym mienia się srebrzystym odcieniem. To jednak nie wszystko co mają do zaoferowania grujeczniki w kwestii zmiany barw. Podobnie jak inne gatunki liściaste przebarwiają się jesienią, jednak u nich ten proces następuje szybciej, bo już nawet w połowie września. Wtedy też stają się złotopomarańczowe, a dodatkowo wydzielają zapach przypominający świąteczne pierniki lub watę cukrową, który utrzymuje się aż do opadnięcia liści. Ich owoce są prawdziwymi przysmakami dla gili.


Grujeczniki preferują glebę lekko kwaśną lub obojętną, o odczynie 6-7 PH. W kwaśnej będą rosły wolniej. Przede wszystkim warto zapewnić im półcieniste, ewentualnie słoneczne stanowisko. W przypadku tego drugiego będą ładniej się wybarwiać jesienią, z kolei w półcieniu korzenie drzew będą mniej intensywnie się przesuszać, co ma istotne znaczenie, gdyż grujeczniki w czasie suszy mogą całkowicie i przedwcześnie stracić liście. W takim trudnym dla nich czasie, w przypadku młodych okazów należy je podlewać. Grujeczniki lubią bowiem mieć zawsze lekko wilgotną glebę. Stąd dobrze jest sadzić je przy zbiornikach wodnych, gdzie wyjątkowo dekoracyjnie się prezentują. Grujeczniki dobrze znoszą mróz. Pnie młodych drzew, przez pierwsze 3-4 lata, warto jednak okrywać na zimę albo białą agrowłókniną albo słomianym chochołem. Warto również stosować ściółkowanie korą sosnową. Można również podsypać podstawę kopczykiem ziemi.


Grujeczniki w pierwszych latach mają bardziej krzaczasty pokrój, a ich pędy wychodzą niemal z ziemi. Później staje się on bardziej drzewiasty i stożkowaty. Bywa, że korona tych drzew jest walcowata. Są doskonałym wyborem do ogrodów japońskich, gdzie można je posadzić w centralnym miejscu. Świetnie skomponują się z krzewuszkami o równie pięknej różowej lub czerwonej barwie, a także białymi jaśminowcami, nadając ogrodowi typowo japońskich barw. Ponieważ grujeczniki w warunkach polskich dorastają zwykle maksymalnie do wysokości 12 m, a są również odmiany, które nie przekraczają 5 metrów można je również sadzić obok siebie i formować jak żywopłoty. Opadłe liście grujeczników ciągle pachną, można zabrać je ze sobą do domu, ususzyć i wykorzystać do pachnącego potpourri razem z płatkami kwiatów. Dzięki temu przyjemny słodki zapach pozostanie z nami przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel