Kategorie

Bzy - Lilaki (Syringa)

( ilość produktów: 71 )

Bzy – Lilaki (Syringa) to jedne z piękniejszych krzewów ogrodowych z rodziny oliwkowatych. Poza okazałymi wiechowatymi kwiatostanami i kolorystyką od różu, przez purpurę, aż po kremowo-żółty i biały, bzy zachwycają swoim niezrównanym zapachem, który jest niejednokrotnie wykorzystywany do wytwarzania perfum. Jeśli chcą Państwo stworzyć reprezentacyjny ogród, który od wejścia zaprasza roztaczającym się od późnej wiosny do wczesnego lata niezrównanym słodkim zapachem, a ponadto nie chcą poświęcać na pielęgnację zbyt wiele czasu, to lilaki pospolite, a także odmiany ozdobne są idealnym wyborem. Z EUROOGROD.COM.PL wybiorą Państwo lilaki o zwartych lub ciekawych, rozbudowanych kwiatostanach, a także zarówno dochodzące po kilkunastu latach do wielkości kilku metrów, jak i karłowate odmiany, nie przekraczające 1,5 m. Bzy to krzewy, które uświetnią każdy ogród ze względu na niewielkie wymagania glebowe i szerokie zastosowanie.


Bez pospolity może rosnąć w większości gleb ogrodowych, gdyż dobrze się czuje w glebie o odczynie obojętnym, a nawet lekko zasadowym. Odmiany ozdobne lubią ziemię żyzną, dlatego można wzbogacić ją torfem. Ziemia nie może być zbyt jałowa i podmokła, to właściwie jedyne wymagania, jakie posiada ta roślina, jeśli chodzi o warunki glebowe. Bzy warto sadzić na stanowiskach słonecznych, gdyż w takich miejscach najlepiej się rozwijają i najobficiej kwitną. Nie ma również problemów jeśli chodzi o ich przemarzanie, choć młode krzewy warto okrywać na zimę, mimo iż generalnie bzy są mrozoodporne. Bez nie jest również wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, dlatego może być uprawiany również w warunkach miejskich. Można go sadzić w miejscach wietrznych, np. od frontu, przy oknach. Nie dość, że pięknie ozdabiają front domu, to jeszcze w czasie kwitnienia piękny zapach wpada do środka przy uchylonych oknach. Bzy można sadzić zarówno oddzielnie, jak i w grupach. W zwartych szeregach świetnie prezentują się zwłaszcza odmiany karłowate, takie jak Lilak Meyera, który zachwyca pojedynczymi lila-różowymi kwiatami zebranymi w wiechy. Niektóre odmiany lilaków nadają się nawet na barwne żywopłoty. Przykładem może być Lilak hiacyntowy Mirabeau, który dorasta do wysokości nawet 4 metrów.


Warto wiedzieć, że lilaki nie są wymagające, jeśli chodzi o podlewanie. Właściwie wymagają go jedynie w okresach dłuższych suszy, gdyż nawet na takie warunki są dość odporne. Również nawożenie bzów nie jest problematyczne. Można używać dedykowanych nawozów wieloskładnikowych i stosować je po okresie kwitnienia lub dwa razy do roku wczesną wiosną i po kwitnieniu, stosując się ściśle do zaleceń, gdyż bzy nie lubią przenawożenia. Może ono doprowadzić nawet do zatrzymania kwitnienia. Innym powodem tego, że z pędów nie rozwijają się bujne kwiatostany może być zbyt późne przycinanie pędów po przekwitnięciu kwiatów, czyli usunięcie pojawiających się zalążków pąków. Jeśli Bez – Lilak nie zakwitnął powodem może być również źle dobrane stanowisko, położone w miejscu nazbyt zacienionym. Oczywiście po posadzeniu lilaków nie należy wpadać w panikę, że w pierwszym roku nie zakwitły. Warto zagłębić się w charakterystykę danej odmiany, gdyż niektóre z nich kwitną dopiero po dwóch lub nawet pięciu latach od posadzenia i nie ma w tym nic dziwnego. Oczywiście z każdym kolejnym rokiem, kiedy już pojawią się kwiatostany, należy zaraz po przekwitnięciu je usuwać, aby roślina mogła wejść w nowy cykl wegetacji. Przycinania wymagają również odrosty korzeniowe, które występują u większości odmian i pozostawienie ich osłabiłoby roślinę. Bzy mogą być zaatakowane przez mszyce, a także tarczniki czy gąsienice. W takim przypadku stosuje się opryski odpowiednimi środkami owadobójczymi, bądź też naturalnymi, z wyciągiem z czosnku lub skrzypu polnego.


W przypadku uprawy bzów warto ściółkować podłoże, gdyż to pobudza je do wzrostu, dzięki temu, że wchłaniane jest więcej substancji odżywczych. Z kolei skrócenie pędów lilaka po posadzeniu o połowę może przyspieszyć krzewienie. Oczywiście warto usuwać z każdym rokiem również wrastające pędy, które deformują roślinę. Poza przycinaniem, które ma znaczenie głównie estetyczne, lilaki nie wymagają innych prac pielęgnacyjnych. Pięknie wyglądają posadzone w towarzystwie krzewuszki czy forsycji. Mogą również uzupełnić ogród pełen bylin całorocznych. Dodatkowo rozwinięte kwiatostany mogą Państwo obcinać już w okresie kwitnienia i wykorzystywać jako kwiaty cięte do wazonu. Warto postawić również na dostępny w ofercie EUROOGROD.COM.PL Czarny Bez, który nie tylko zachwyca nietypową ciemnopurpurową, niemal czarną barwą liści i pojawiającymi się na przełomie maja i czerwca różowymi kwiatami, ale również jadalnymi owocami, z których można robić doskonałe przetwory, bogate w witaminy A,B i C.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel