Kategorie

Tuje (Thuja) - Żywotniki

( ilość produktów: 34 )

Tuje, a właściwie żywotniki to zimozielone drzewa i krzewy iglaste, które stały się niezwykle popularne w polskich ogrodach. Nic dziwnego, gdyż charakteryzują się nie tylko piękną i gęstą pokrywą, ale również są bardzo łatwe w formowaniu, dlatego wszyscy miłośnicy geometrycznie urządzonych ogrodów, a także osoby sięgające po iglaki z powodów praktycznych, takich jak osłona przed wiatrem czy wzrokiem sąsiada, wybierają właśnie tuje z rodziny cyprysowatych. Wszystkie odmiany uprawiane w Polsce mogą Państwo zamówić w sklepie EUROOGROD.COM.PL. Wśród szerokiej oferty można znaleźć wiele odmian najbardziej popularnego gatunku czyli żywotnika zachodniego, ale także odmianę żywotnika wschodniego, jak również kilka odmian żywotnika olbrzymiego.


Jeśli zależy Państwu na wyborze tui idealnych do stworzenia żywopłotu, to doskonale sprawdzi się wiele odmian żywotnika zachodniego. Oczywiście warto sięgać po te, które są najbardziej mrozoodporne i nie trzeba okrywać ich na zimę, ani osłaniać przed wiatrem. Konieczne jest zatem wybranie odmiany, która nie jest zbyt wiotka i ma silny system korzeniowy. Świetnie sprawdzi się np. żywotnik zachodni Jantar, który posiada piękną, żółtozieloną barwę gałązek, brązowiejących jesienią. Dorasta nawet do 5 m wysokości, dlatego jako szpaler lub żywopłot sprawdzi się doskonale. Dobrym wyborem może być również stożkowaty krzew o ciemnozielonym zabarwieniu z odmiany Aureospicata, który również jest całkowicie mrozoodporny, a dodatkowo ma wyjątkowo zwartą strukturę. W tym przypadku można zastosować doskonałą ochronę przed wiatrem, a także zbyt dużym nasłonecznieniem, gdyż dorasta on nawet do 10 m wysokości. Oczywiście należy pamiętać, że żywotniki lubią słoneczne stanowiska, jednak trzeba zapewnić im odpowiednio wilgotną glebę. W okresie suszy bezwzględnie raz w tygodniu trzeba je podlewać.


Powodem wyboru żywotników do ogrodu może być również stworzenie ciekawszych rabat czy ogrodu skalnego. W takim przypadku warto wybierać karłowate odmiany tui. Zwykle mają one okrągły pokrój i dorastają do kilkudziesięciu centymetrów. Z powodzeniem można je uprawiać również w donicach. Pięknie będą się prezentować na tarasie lub balkonie. Wśród karłowatych tui znajdziemy odmiany, które nie wymagają okrycia na zimę. W przypadku żywotnika wschodniego takie okrycie jest jednak konieczne, gdyż nie jest on w pełni mrozoodporny. Trzeba go również sadzić w miejscach, gdzie nie jest narażony na silny i porywisty, mroźny wiatr. Jeśli nie chce się karłowatego żywotnika osłaniać na zimę, warto wybrać odmianę żywotnika zachodniego Anniek, dzięki której można ogrodowi nawet w zimie zapewnić więcej kolorów. Barwa pędów z żółto-zielonych, na jesień zmienią się bowiem w pomarańczowo-brązową. Jeśli kolorystyczne urozmaicenie ogrodu jest powodem wyboru tui, to warto wybierać odmiany żywotnika zachodniego, które posiadają złoto-żółtą barwę, a na zimę przybierają pomarańczowy odcień, jak np. Cloth of Gold, która świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie wrzosowisk, a także ogródków skalnych.


Wybierając tuje do swojego ogrodu można również kierować się ich kształtem i kierunkiem wzrostu pędów. Niektóre z nich tworzą stożkowaty pokrój, inne przyjmują formę kulistych bądź spłaszczonych, owalnych krzewów. Można posadzić odmiany o różnych kształtach, co stworzy ciekawszy efekt. Doskonałą dekoracją ogrodu może być również żywotnik olbrzymi o pędach opadających w dół, niczym liście wierzby płaczącej. Gałązki posiadają zielone łuski, które przebarwiają się na brunatny odcień, kiedy roślina przygotowuje się do zimy. Takie odmiany warto jednak sadzić w miejscach dobrze osłoniętych od wiatru, ze względu na ich strukturę. To niezwykle efektowne tuje, które można posadzić obok, lubiących lekko kwaśny odczyn gleby, wrzosów czy różaneczników.


Żywotniki w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni, natomiast z bryłą ziemi – wiosną lub we wrześniu. Tuje ogrodowe warto również nawozić na wiosnę i na początku lata. Najlepiej sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy i wolno działający. Jesienią można zasilić rośliny nawozami zawierającymi fosfor i potas. Należy pamiętać również o podlewaniu tui nie tylko latem w czasie suszy, ale również jesienią, przed nastaniem przymrozków. Warto również stosować opryski chroniące te rośliny przed chorobami. Odpowiednia pielęgnacja zapewnia ponowne zazielenienie się lub przybranie złotożółtej barwy na wiosnę. Warto kierować się powyższymi wskazówkami przy wyborze tui, aby stworzyć swój wymarzony ogród. W ofercie EUROOGROD.COM.PL gatunków i odmian jest tak wiele, że z pewnością znajdą Państwo takie, które będą spełniać wszystkie Państwa wymagania.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel