Kategorie

Metasekwoje (Metasequoia)

( ilość produktów: 1 )

Metasekwoje to drzewa iglaste z rodziny cyprysowatych, które znane są od ery mezozoicznej, kiedy to gęsto porastały ziemię. Do 1941 roku uznawane były za gatunek wymarły i przypadkowo zostały odkryte w Chinach. To właśnie metasekwoja chińska dała początek tworzeniu odmian ozdobnych, którymi można zdobić parki, a także większe ogrody. Metasekwoja chińska to bowiem w naturze bardzo potężne drzewo, którego pień może mieć średnicę blisko 3 metrów, a samo drzewo o strzelistym pokryciu dorasta do wysokości nawet 50 m. Oczywiście odmiany ogrodowe nie są tak okazałe, jak gatunek naturalnie występujący w Chinach i z reguły dorastać mogą do wysokości 20 metrów po 30 latach. Niemniej jednak drzewo to rośnie dosyć szybko i już po 10 latach może osiągnąć około 7 metrów, choć są odmiany amerykańskie, które po 10 latach dorastają do wysokości zaledwie 1,5 m. Na uwagę zasługują jego miękkie i gęsto porastające przyrosty igły. Mają od 3 do 4 cm długości i są dosyć płaskie. Metasekwoje chińskie to drzewa długowieczne. Naukowcy badając skamieliny wywnioskowali, że mogą żyć nawet 2000 lat, choć w naturze znane są jedynie kilkusetletnie egzemplarze. Jeśli chcą Państwo mieć żywą „skamielinę” w swoim ogrodzie, to polecamy doskonałe sadzonki metasekwoi, które można nabyć w sklepie EUROOGROD.COM.PL.


Metasekwoja chińska, podobnie jak modrzew, zrzuca na zimę igły. Swoje jasnozielone pokrycie ponownie przybiera w maju. Następnie igły na jesień stają się żółte, by na koniec tego okresu przybrać barwę rudo-brązową, po czym opaść. Na uwagę zasługuje również kora drzewna, która również jest niezwykle dekoracyjna. W przypadku młodych metasekwoi posiada rudo-brązową barwę, po czym przybiera barwę cynamonowo-brązową. Drzewo to posiada dwojakie pędy. Jedne drewniejące, są to tzw. długopędy, a drugie sezonowe – krótkopędy. Korona młodych drzew jest stożkowata, a wraz ze wzrostem i wiekiem staje się bardziej cylindryczna. Roczne przyrosty metasekwoi chińskiej mają 30-45 cm długości, czyli są dość znaczne. Kwiaty męskie skupiają się, tworząc zwisające wiechy, z kolei kwiaty żeńskie są okrągławe i znajdują się na końcach krótkopędów.


Mimo, że metasekwoja chińska jest ogromnym drzewem, jej ciemnobrązowe szyszki są niewielkie, zwisają na długich szypułkach i mają zaledwie 2-3 cm długości. Szyszki nie zawsze wydają kiełkujące nasiona. Często się to zdarza w przypadku starszych metasekwoi. Dzięki temu, że igły metasekwoi wybarwiają się podobnie jak liście, stanowi niewątpliwą ozdobę ogrodu wiosną, latem i jesienią, dlatego warto posadzić ją w centralnym miejscu. Istotne jest, by było dobrze nasłonecznione, ewentualnie może być półcieniste. Z pewnością gleba, na której sadzi się metasekwoje nie może być sucha. Te drzewa iglaste najlepiej czują się posadzone blisko zbiorników wodnych. W przypadku parków, przy stawach, a ogrodów – przy oczkach wodnych. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Nie może być jałowa.


Metasekwoje chińskie, podobnie jak jodły kalifornijskie, dobrze znoszą zanieczyszczenia środowiska. Nie trzeba ich również okrywać na zimę. Oczywiście warto sięgnąć po agrowłókninę w przypadku niewielkich niedawno posadzonych drzewek, które z każdym rokiem powinny zyskiwać większą mrozoodporność. Okrywę warto stosować przez pierwsze 2-3 lata. Przy sadzeniu metasekwoi warto pamiętać, że to drzewo charakteryzuje się płytkim i rozległym systemem korzeniowym. Stąd nie można go sadzić zbyt blisko ogrodzenia, ani zbyt blisko budynku. Metasekwoje lubią rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Jednak w tym drugim przypadku należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Należy również uważać w trakcie wiosennego koszenia trawy, aby nie uszkodzić znajdującego się bardzo płytko pod ziemią systemu korzeniowego. Może to bowiem spowodować rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych. Patogeny wnikają, w takim przypadku, przez uszkodzone korzenie. Metasekwoja chińska nie wymaga cięcia i formowania, gdyż ma regularny kształt, choć w przypadku niektórych odmian można pokusić się o taką pielęgnację. Dzięki posadzeniu metasekwoi można stworzyć niepowtarzalny ogród, a rosnące w szybkim tempie drzewo z pewnością da dużo przyjemnego cienia. Metasekwoje można nawozić specjalnym preparatem przeznaczonym dla drzew iglastych. Do małych ogrodów przeznaczone są odmiany karłowate. Warto zakupić sadzonki i uczynić swój ogród jeszcze bardziej zielonym. Kupując je na EUROOGROD.COM.PL mają Państwo pewność, że są wyselekcjonowane i najwyższej jakości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel