Kategorie

Jodły (Abies)

( ilość produktów: 32 )

Jodły to zimnozielone drzewa iglaste, które występują w wielu gatunkach, spośród których najbardziej znanymi są jodła kaukaska, hiszpańska, kalifornijska, a także koreańska. Wszystkie, w wielu odmianach, oferujemy Państwu w sklepie EUROOGROD.COM.PL. Szukając drzewa iglastego o wyjątkowo regularnym pokroju, warto zdecydować się na jedną z niekarłowatych odmian jodły kaukaskiej. Bardzo regularny, stożkowaty pokrój jest niezwykle atrakcyjny, stąd odmiana Nordmana świetnie sprawdza się również jako bożonarodzeniowe drzewko. Jej niezwykła popularność w okresie świątecznym wynika z tego, że właściwie nie gubi igieł, przez co można ją przystroić bez obaw o to, że zacznie gwałtownie tracić swoje ciemnozielone pokrycie. Wszystkie gatunki jodeł mają bardzo wolny roczny przyrost, dlatego z powodzeniem można zdecydować się na uprawę doniczkową. Najlepiej oczywiście do uprawy na tarasach i balkonach nadają się odmiany karłowate, które posiadają półokrągły pokrój. Takie odmiany występują również wśród jodeł kaukaskich. Można zdecydować się na jodłę, której igły opadają do dołu i są dosyć krótkie, jak w niezwykle dekoracyjnej odmianie Pendula. Doskonałym wyborem mogą być również jodły hiszpańskie, które dobrze znoszą mróz i właściwie nie trzeba ich okrywać na zimę. Jedynie w przypadku młodych drzewek jest to wskazane. Warto również nie wystawiać dopiero co posadzonych jodeł na bardzo silny wiatr i znaleźć im miejsce słoneczne lub półcieniste. Podobnie, jak jodła kaukaska, również gatunek jodły hiszpańskiej lubi ziemię o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Nie jest też wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację.


Szukając jodły, która najlepiej sprawdzi się w warunkach miejskich, np. posadzona blisko drogi, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest dość duże, warto wybrać jodłę kalifornijską, która dobrze je znosi. Ponadto jest również dość odporna na suszę, w przeciwieństwie do jodły kaukaskiej, którą dobrze jest sadzić np. bliską oczek wodnych, gdyż najlepiej czuje się w dość wilgotnej glebie. Jodły kalifornijskie różnią się od innych gatunków kierunkiem wzrastania igieł, które są lekko wygięte do góry. Wśród jodeł koreańskich z kolei znajdziemy najwięcej odmian karłowatych, które doskonale ozdobią taras, ogródek skalny lub rabatę. Ich krótkie, zielone z wierzchu i białe od spodu igły są niezwykle dekoracyjne. Na uwagę zasługują również piękne szyszki w fioletowo-niebieskich odcieniach, które z czasem zmieniają barwę na zielono-brązową. Karłowate jodły koreańskie nie wymagają cięcia i zachowują regularny, piękny okrągły bądź stożkowaty pokrój. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak jodły kaukaskie trzeba chronić je przed mroźnym wiatrem, a także zanieczyszczeniami.


Wybierając jodły różnych gatunków można stworzyć wielobarwny ogród. Jodły kaukaskie posiadają ciemnozielone i raczej krótkie igły. Z kolei jodły górskie zachwycać mogą srebrzystoniebieskim lub zielonym pokryciem. Tu znajdziemy również odmianę rekordową pod względem najmniejszych rocznych przyrostów. W przypadku Logan Pass jest to tylko 1 cm rocznie, a okrągłe pokrycie sprzyja sadzeniu tej odmiany w grupach, bądź w towarzystwie roślin, które podobnie jak ona lubią słoneczne bądź półcieniste stanowisko i lekko kwaśny odczyn gleby. Zatem warto sadzić ją w towarzystwie roślin, które szybko przekwitają. Swoją gęstą pokrywą podobnie, jak byliny mogą niwelować braki na rabatach. Pod tym względem świetna będzie również jodła balsamiczna, która dorasta po 15 latach do wysokości zaledwie 60 cm. Promienisty rozrost, a także niekłujące, gęste i krótkie igły sprzyjają takiej uprawie. Dobrze będą prezentować się w towarzystwie różanecznika, wrzosu pospolitego, czy magnolii. Dodatkowo będą lekko zakwaszać glebę, dla tych kwasolubnych roślin. Podobnie, jak w przypadku roślin kwasolubnych, również karłowate jodły rosnące na rabacie można szczepić mikoryzowymi szczepionkami, oczywiście dedykowanymi dla drzew iglastych, dzięki czemu mogą efektywniej pobierać z gleby składniki odżywcze i wodę, a także uodpornić się na niektóre choroby, np. powodujące brązowienie i opadanie igieł. Innym sposobem na walkę ze szkodnikami, a także chorobotwórczymi grzybami są opryski stosowane w okresie wegetacji. Chcąc jeszcze bardziej ubarwić ogród można wybrać jedną z odmian jodły jednobarwnej, czyli kalifornijskiej, której igły mogą przybierać barwę złocistą lub srebrno-zieloną. Może rosnąć samotnie lub w grupach i dobrze znosi nawet mało żyzną ziemię czy żwirowe podłoże. Trzeba jednak pamiętać, że choć te jodły mają najmniejsze wymagania, to jednak najlepiej sadzić je na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, gdyż nie lubią cienia.


Wśród wielu gatunków jodeł w ofercie EUROOGROD.COM.PL mogą Państwo znaleźć wybitnie karłowate, które po wielu latach nie dorosną nawet do metra wysokości, bądź karłowate, które w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w naturze nie dorastają do 15-20 m, a najwyżej 6-ciu i to po kilkudziesięciu latach. Mogą zatem pięknie ozdobić ogród i nie sprawić większych problemów w trakcie uprawy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel