Kategorie

Cyprysiki (Chamaecyparis)

( ilość produktów: 11 )

Cyprysiki Chamaecyparis to drzewa iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę, dlatego świetnie zdobić będą ogród przez cały rok. Mnogość odmian tych iglaków pozwala dopasować je do własnych potrzeb. Niektóre z nich mogą tworzyć nawet żywopłoty, ze względu na gęstą strukturę korony. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdują się gatunki takie jak: Cyprysik Lawsona, który najczęściej wybierany jest do ogrodów, a także Cyprisik groszkowy, Cyprysik tępołuskowy i nutkajski.

Cyprysiki to dość wymagające iglaki, gdyż potrzebują stosunkowo wilgotnej, a także próchniczej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej sadzi się je w październiku ze względu na to, że zdążą jeszcze wytworzyć mocny system korzeniowy przed zimą. Przed posadzeniem sadzonki warto umieścić ją na pewien czas w wodzie, dzięki czemu szybciej się przyjmie i dotyczy to wszystkich gatunków cyprysika. Po posadzeniu cyprysiki trzeba obficie podlać. Warto również użyć nawozu do iglaków przeznaczonego na zimę, dzięki czemu dostarczy się im potrzebnych na okres zimowy składników odżywczych. Bardzo istotne jest stanowisko, na którym sadzi się te iglaki. Powinno być osłonięte od wiatru, co ma znaczenie głównie zimą, gdyż w sytuacji, gdy posadzone są na otwartej przestrzeni trzeba okrywać niektóre odmiany, mniej odporne na mróz, agrowłókniną. Stanowisko może być nasłonecznione, co sprzyja szybszemu przyrostowi cyprysików. Jednak należy wtedy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Pielęgnacja cyprysików dotyczy poza podlewaniem również nawożenia. Warto nawozić je, podobnie jak inne drzewa iglaste odpowiednim nawozem na wiosnę, który zapewni im potrzebne składniki odżywcze, które zostały w znacznym stopniu zużyte w okresie jesiennym i zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do światła słonecznego. Zarówno po to, aby nawóz lepiej wniknął do korzeni, jak i w celu ograniczenia parowania wody, warto stosować ściółkowanie cyprysików, np. korą. Nawóz pełni jeszcze jedną ważną rolę, gdyż chroni przed chorobami i brązowieniem igieł. Cyprysiki można przycinać, choć nie jest to zawsze konieczne, gdyż mimo, iż niektóre gatunki mogą dorastać po kilkudziesięciu latach nawet do 40 metrów, to jednak przyrost jest dosyć wolny. Dodatkowo można kształtować je również podobnie jak krzewy, szczególnie kiedy posadzone są jeden obok drugiego i pełnią rolę gęstego żywopłotu.

Cyprysik Lawsona ma bardzo zwartą strukturę, dlatego jest chętnie wybierany do ogrodów. Można go sadzić również w donicach, co chroni system korzeniowy, a także pozwala kształtować go jak krzew. Ze względu na stożkowy, gęsty pokrój bardzo dobrze sprawdza się w zastępstwie tradycyjnego żywopłotu. Igły Cyprysika Lawsona mają niebieskawy lub srebrzysty nalot, co dodaje mu dekoracyjnego charakteru. Okrągłe szyszki są mało widoczne i nie ujmują mu walorów estetycznych. Trzeba pamiętać, że Cyprysik Lawsona jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego nie jest najlepszym wyborem do miasta, a na pewno lepiej nie sadzić go od strony ruchliwej drogi, gdyż może zmarnieć. Z kolei Cyprysik groszkowy źle znosi zbyt suche powietrze. Dlatego dobrym pomysłem jest posadzenie tego gatunku obok oczka wodnego. Posiada bardzo małe okrągłe szyszki, a także gęstą koronę. Cyprysik groszkowy pochodzi z Japonii, podobnie jak tępołuskowy. Ten drugi, tak jak cyprysik Lawsona, nie toleruje zanieczyszczeń powietrza. Świetnie sprawdzi się w typowym ogrodzie japońskim, ale będzie również uzupełnieniem innych aranżacji. Odmianę Nana Gracilis można posadzić w ogrodach skalnych. Z kolei odmiana Chamaecyparis obtusa posiada ciemnozielone igły, a także bardziej drzewiasty pokrój. Cyprysiki tępołuskowe posiadają miękkie i zaokrąglone igły i podobnie jak większość tego rodzaju iglaków wymagają osłony na zimę. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajduje się również Cyprysik nutkajski. Jego krzewiasta odmiana Varagieta dobrze znosi mrozy, a do tego posiada bardzo dekoracyjne zabarwienie igieł, gdzie zielona barwa przełamana jest białymi akcentami. Dla miłośników drzew iglastych doskonała będzie odmiana Pendula, o zwisających pędach bocznych, dorastająca do wysokości nawet 18 metrów.

Cyprysiki to bardzo dobry wybór do całorocznego ogrodu. Można łączyć między sobą poszczególne gatunki i odmiany, które są niezwykle dekoracyjne.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel