Kategorie

Byliny ogrodowe

( ilość produktów: 25 )

Byliny ogrodowe są roślinami najchętniej wybieranymi do ogrodów, zarówno tych osób, które starannie je pielęgnują, jak i tych, które chcą otaczać się piękną zielenią, a jednocześnie nie mają zbyt wiele czasu na doglądanie ogrodu. Sprawdzają się bowiem zarówno na rabatach wśród kwiatów, skalniakach, jak i przy oczkach wodnych. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki. Do tego, jeśli zadba się o ich odpowiednie stanowisko, nie są problematyczne. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo różne gatunki bylin, zarówno trawy ozdobne, żurawki, dobrze znoszące mróz funkie, efektowne jeżówki czy liliowce, a także wypełniające przestrzeń ogrodu kostrzewy, turzyce czy tataraki. Na szczególną uwagę zasługują trawy pampasowe, których zasuszone wiechy doskonale nadają się do bukietów.

Szukając bylin ogrodowych, które dobrze sprawdzą się na stanowiskach półcienistych warto zwrócić uwagę na funkie, a także żurawki. Obydwie byliny posiadają sercowate liście, a także drobne dzwonkowate kwiaty, z tą różnicą, że liście funkii są zielone, ewentualnie posiadają barwę szaroniebieską lub dwukolorową – zielono-żółtą lub zielono-białą, a liście żurawki posiadają bogatszą i bardziej głęboką paletę kolorystyczną. Świetnie sprawdzą się na rabatach obok roślin cebulowych,a także traw ozdobnych. Funkie kwitną dłużej od żurawek, gdyż od lipca do października, a żurawki, w zależności od odmiany, od maja do lipca. Funkie podobnie, jak żurawki wyrastają do wysokości około 40 cm. Warto swój ogród ozdobić zarówno funkiami, jak i żurawkami.

Jeśli chce się posadzić wyższe byliny kwitnące, to odpowiednim wyborem mogą być jeżówki, a także trawy pampasowe. Jeżówki osiągają nawet 1,5 m wysokości, stąd doskonale osłaniają ogród, jednocześnie eksponując ładne kwiaty, pojawiające się w lipcu i kwitnące do października. Jako jedne z niewielu mogą z powodzeniem rozwijać się na słonecznych stanowiskach, które nawet im sprzyjają, gdyż nie muszą odwracać kwiatów w kierunku światła. Mnogość dostępnych barw, od białej, przez żółtą, aż do pomarańczowej pozwoli Państwu stworzyć niebanalny ogród, z widocznymi z daleka kwiatami, które osiągają średnicę nawet 10 cm. Roślinami, które można posadzić zarówno na środku, jak i na brzegach ogrodu, wśród rabat i skalniaków są trawy pampasowe odmiany Pumila. Mogą razem z efektownymi wiechami osiągać wysokość nawet 2 metrów. Nie są wymagające i trzeba je podlewać jedynie w czasie suszy. Wiosną usuwa się ich stare pędy, aby dalej mogły się rozwijać. Świetnie będą współgrać z jeżówkami, gdyż ich nie zagłuszą. Jasna barwa wiech pasuje również do brzóz posadzonych w ogrodzie, a także zimozielonych krzewów ogrodowych. Trawę pampasową trzeba okrywać na zimę agrowłókniną.

Wybierając rośliny do ogrodów skalnych warto zainteresować się bylinami, które w takim miejscu mają idealne warunki do rozwoju, ze względu na lekki półcień. Niektóre z nich posiadają efektowne kwiatostany. Są to np. liliowec czy jukka karolińska. Obydwa posiadają kwiatostany wyrastające z długich pędów. Kwiaty jukki karolińskiej są bardziej dzwonkowate, natomiast liliowca rozłożyste. W okresie kiwtnienia osiągają wysokość nawet powyżej metra. Między nimi można dla przeciwwagi posadzić kostrzewy, które wyróżniają się szczecinowatymi, sterczącymi i rozłożystymi liśćmi. Taki skalniak na pewno będzie robił wrażenie.

Byliny ogrodowe pełnią funkcję dekoracji samej w sobie lub stanowią doskonałe wypełnienie rabat kwiatowych. W każdej konfiguracji świetnie spełniają swoje zadanie. Posadzone przy altanach ogrodowych zapewniają więcej cienia, a jednocześnie niewątpliwe walory estetyczne. Większość z nich ze względu na bujny wzrost i konieczność usuwania starych pędów należy przycinać. Trawy ozdobne ponadto wymagają stosowania nawozów, które zapobiegają ich zachwaszczeniu, a także dostarczają pierwiastków potrzebnych do wzrostu, takich jak azot i fosfor, a także wzmocnienia, takich jak potas, magnez i żelazo. Stąd byliny warto dobierać pod kątem komponowania się z innymi roślinami ozdobnymi w ogrodzie, a także wymaganiami, zwłaszcza, jeśli na pielęgnację ogrodu brakuje czasu. W ofercie EUROOGROOD.COM.PL znajdują się byliny ogrodowe, które mogą zdobić Państwa ogrody przez wiele lat.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel